صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 20:05 به مدت 55 دقیقه

رئیس انجمن واردکنندگان سم و کود ایران گفت: شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با ارز 4200 تومانی کودهای شیمیایی وارد کرده اما نمی دانیم چه شده است.

«سیدمهدی حسینی یزدی» در گفتگو با رادیو اقتصاد ضمن پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا «کود و سم در انبارها موجود است اما توزیع نمی شود»، افزود: داستان کود با سم جداست.

وی اظهارداشت: کود بیشتردر اختیار شرکت خدمات حمایتی کشاورزی است.

رئیس انجمن واردکنندگان سم و کود ایران گفت: این شرکت با ارز 4200 تومانی کودهای شیمیایی را وارد کرده اما معلوم نیست چه شده است.

وی با بیان اینکه شرکت خدمات حمایتی کشاورزی یک شرکت دولتی است، افزود: این شرکت طبق اصل 44 قانون اساسی باید امور را به بخش خصوصی واگذار کند که متاسفانه این کار را نمی کند وکماکان تمام امور دولتی را خود انجام می‌دهد.

حسینی یزدی اظهارداشت: شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تمام ارز بخش را گرفته و ارزی به بخش خصوصی نداده است.

وی ادامه داد: قیمت کودهای که قبل از عید وارد کشور شده چرا باید 10 برابر شود، نظارت کجاست؟

رئیس انجمن واردکنندگان سم و کود ایران گفت: اواخر فروردین ماه سال جاری که دولت اعلام کرد که می خواهد ارز 4200 تومانی را حذف کند طبق برآوردها خبر از افزایش 4 تا 5 برابری قیمت کود و سهم را در کشور دادیم اما با این قیمت ارز نیمایی بالای 6 برابر می شود که یک فاجعه است.

وی افزود: حال این سئوال پیش می‌آید که کشاورز چگونه می‌تواند با این قیمت‌ها سم و کود بخرد لذا کشور با این وضعیت نه تنها جهش تولید بلکه دچار افت تولید هم خواهد شد.

حسینی یزدی ضمن اشاره به عدم تخصیص ارز برای واردات سموم طی 9 تا 10 ماه گذشته اظهارداشت: اعلام کردیم 5.2 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات صیفی، سبزی، پسته، زعفران و غیره کشور است که اگر دولت 500 تا 600 میلیون دلار از این ارز را در اختیار این انجمن و دیگر تشکل ها قرار دهد دیگر مشکلی برای تامین سم و کود کشاورزان نخواهیم داشت.

وی اضافه کرد: اگر همین حال هم ارز داده شود با توجه به تحریم ‌ها و کرونا حداقل 4 تا 5 ماه طول می‌کشد تا سم وارد کشور شود و این یعنی یکسال تمام هیچگونه آفت کشی وارد کشور نشده است.

رئیس انجمن واردکنندگان سم و کود ایران گفت: بطورکلی از مهر و آبان سال گذشته تا به اکنون هیچ گونه ارزی برای واردات سموم تخصیص نداده اند.

وی افزود: تاکنون سابقه نداشته در سازمان حفظ نباتات 9 تا 10 ماه ارز اختصاص ندهند و هیچ سمی وارد کشور نشود.

حسینی یزدی با طرح سئوالی مبنی بر اینکه آیا نباید تامین کودهای کشاورزی را به بخش خصوصی داد، اظهارداشت: مگر آفت کش ها را آزاد کردند چه اتفاقی در این مملکت افتاد.

وی تصریح کرد: خوشبختانه از سال 1383 تاکنون تمامی سموم مورد نیاز بخش کشاورزی از سوی بخش خصوصی تامین شده و هیچ مشکلی وجودنداشته است.

رئیس انجمن واردکنندگان سم و کود ایران یادآورشد: بخش خصوصی توان و قابلیت تامین کودهای شیمیایی مورد نیاز کشاورزان را به خوبی دارد.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 21 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیدرضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • وضعیت نیروی قدس بسیار خوب است/ توجه به معنویت از نکات بارز حاج قاسم در دوران جنگ بود

  • توان بالای ساخت تجهیزات و مهمات دفاعی در کشور/ عملیات شکست حصر آبادان نقطه عطف در انتقال راهبرد جنگ

  • چهره ضد انسانی آمریکایی ها با شهادت سردار سلیمانی بر ملا شد/ ملت یکپارچه در مقابل بیگانه دکترین دفاعی ایران اسلامی

  • بررسی فرآیند صدور کارت بازرگانی

  • دفاع مقدس؛ الگوی بسیج مردمی اقتصاد مقاومتی

  • آموزه های دفاع مقدس بهترین گزینه برای مقابله با جنگ اقتصادی

  • ضرورت بکارگیری توان بسیج مردمی در جنگ تمام عیار اقتصادی / قرارگاه جنگ اقتصادی دشمن برای مردم تشریح نشده است

  • جنگ اقتصادی بسیار مهمتر از جنگ نظامی است

  • مشارکت گرایی از مولفه های مهم مدیریت جهادی /لزوم تشکیل نظام تجهیز و تخصیص بهینه منابع ارزی در کشور

  • نگاه به اقتصاد ملی باید ملی و عمومی باشد / رشد 19.5 درصدی نقدینگی در زمان جنگ