صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 20:05 به مدت 55 دقیقه

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه فضای نهاده های کشاورزی در کشور ملتهب و بسیار نگران کننده است.

«محمدجواد عسکری» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: متاسفانه دولت با یک حرکت عجولانه قیمت کودهای فسفاته و پتاسه را چندین برابر بالا برد که این افزایش نه منطقی و نه عقلایی است.

وی اظهارداشت: این اقدام عجولانه دولت شوک بزرگی به بخش کشاورزی و کشاورزان این مرز و بوم وارد کرد.

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: بخش کشاورزی وظیفه تامین امنیت غذایی کشور را بر عهده دارد از اینرو باید به معنای واقعی از این بخش حمایت شود.

وی ضمن اشاره به اینکه افزایش شدید کودهای شیمیایی در کشور عواقب خیلی بدی دارد، افزود: این حرکت باعث شده خیلی از گندمکاران رغبت چندانی به کشت و کار گندم نداشته باشد.

عسکری اظهارداشت: جدا از این افت عملکرد تولید در واحد سطح به دلیل عدم استفاده از کود فسفاته و پتاسه خواهیم داشت.

وی ادامه داد: وقتی گندم به میزان کافی در کشور تولید نشود دولت چاره ای جزء واردات گندم با چند برابر قیمت از خارج نخواهد داشت.

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: اگر قرار براینکه چند برابر قیمت گندم از خارج خریداری و وارد مملکت شود بهتر اینکه از کشاورزان حمایت های یارانه ای انجام دهیم تا این محصول راهبردی را در داخل تولید کنند چون ظرفیت ومنابع لازم به خوبی در کشور وجود دارد.

وی افزود: حمایت از تولید داخل اشتغال افزایی، پویایی اقتصادی، جهش تولید، خودکفایی و خوداتکایی محصولات اساسی و بسیاری موارد را در کشور به همراه دارد.

عکسری بیان داشت: خوب نبودن حال و روز نهاده های کشاورزی منجمله کودهای شیمیایی فسفاته و پتاسه برگرفته از یک فضای بی مدیریتی در کشور است.

وی ادامه داد: متاسفانه خود وزارت جهاد کشاورزی، مجموعه دولت و دستگاه های مرتبط دیگر کمی نسبت به این موضوع بی تفاوت هستند.

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر این روند ادامه پیدا کند به یقین در آینده با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی باید موضوع نهاده های کشاورزی را هرچه سریعتر تعیین و تکلیف کنند.

عسکری بیان داشت: فضای نهاده های کشاورزی در کشور یک فضای ملتهب و نگران کننده ای است اگر دولت این موضوع را تعیین و تکلیف نکند به یقین مجلس ورود خواهد کرد.

وی ادامه داد: وزیر جهاد کشاورزی در تلاش است این اتفاق بیفتد به عبارتی قرارداد هایی بسته شده مبنی بر اینکه هم کودهای فسفاته و پتاسه وارد و هم در داخل تولید شود منتها اشکالی که در این زمینه وجود داشته اینکه متولیان امر در بحث ذخیره های استراتژیک دقت لازم را نداشته اند و باید پاسخگو باشند.

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم یادآورشد: وزارت جهاد کشاورزی باید تمهیدات مناسبی اتخاذ کند تا کشاورزان از باب تامین کود شیمیایی برای سال زراعی جدید دغدغه ای نداشته باشند.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 21 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیدرضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • اهمیت اقتصاد دریا

  • کمبود عرضه، نرخ نهاده های دامی را افزایش داد

  • تنگنای شدید دولت در تامین ارز نهاده های دامی

  • بررسی اقدامات دستگاه های ناظر بر بازار

  • وابستگی 70 درصدی قیمت محصولات پروتئینی به نهاده های دامی/ تاخت و تاز گرانی خوراک دام و طیور در سایه نبود نظارت

  • 6 ماهه دوم سال تحریم ها را بیشتر دور خواهیم زد

  • محدویت اختیارات اتاق بازرگانی در صدور کارت بازرگانی

  • هیچ حق و مسئولیتی از اتاق بازرگانی سلب نشده است/ 14 مورد استعلام سیستمی در فرآیند جدید صدور و تمدید کارت بازرگانی

  • وضعیت نیروی قدس بسیار خوب است/ توجه به معنویت از نکات بارز حاج قاسم در دوران جنگ بود

  • توان بالای ساخت تجهیزات و مهمات دفاعی در کشور/ عملیات شکست حصر آبادان نقطه عطف در انتقال راهبرد جنگ