صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

سفیر سابق جمهوری اسلامی در ترکمنستان و مقام ارشد در وزارت امور خارجه گفت: امضای سند همکاری‌ های راهبردی ایران و چین به معنی و مفهوم اتحاد و متحد بودن دو کشور نیست.

«محمدرضا فرقانی» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: آنچه که در حال حاضر مطرح است بحث امضای سند همکاری ‌های راهبردی بین دو کشور ایران و چین است.

وی اظهارداشت: معنی و مفهوم این سند اینکه دو کشور در زمینه ‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، نظامی، امنیتی، هنری، فرهنگی، گردشگری و سرمایه گذاری‌ های متعدد، انتقال تکنولوژی و مبادله علم با یکدیگر همکاری کنند.

سفیر سابق جمهوری اسلامی در ترکمنستان و مقام ارشد در وزارت امور خارجه گفت: امضای این سند می تواند زمینه ای باشد برای گسترش همکاری ها درآینده و حتی در صورت لزوم تبدیل به وحدت و اتحاد دو کشور شود.

وی در ادامه افزود: بحث خط لوله گاز و انتقال انرژی یک بحث بسیار مفصلی است و خطوط مختلفی را در منطقه ترسیم کرده اند.

فرقانی بیان داشت: مذاکرات متعدد و طولانی مدتی بین کشورهای منطقه مثل موضوع خط لوله صلح بین ایران و پاکستان و هند، خط لوله تاپی بین ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند و همینطور خط لوله بین ایران، پاکستان و چین انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه بازار چین مصرف زیادی به گاز و انرژی دار د، گفت: این خط (لوله گاز بین ایران، پاکستان و چین)، گاز ایران را به پاکستان و از پاکستان به چین انتقال می دهد.

سفیر سابق جمهوری اسلامی در ترکمنستان و مقام ارشد در وزارت امور خارجه افزود: خطوط دیگری هم بود مثل خط لوله انتقال گاز ترکمنستان ازطریق ازبکستان و قزاقستان به چین بود که 9 ساله که عملی شده است.

وی اظهارداشت: آنچه که باعث شد خط لوله گاز ایران به پاکستان و چین عملی نشود اختلافات سیاسی بین دو کشور پاکستان و هند بود.

فرقانی بیان داشت: جمهوری اسلامی ایران سرمایه گذاری‌ های کلانی برای احداث این خط لوله متحمل شد ولی متاسفانه پروژه صورت عملی به خود نگرفت.

وی ادامه داد: آنچه که برای ایران مشخص است بیش از اینکه اختلاف بین هند و پاکستان باشد دخالت‌ های نابجای آمریکایی ‌ها برای احداث این خط لوله بود که فشار زیادی به پاکستان وارد کردند.

سفیر سابق جمهوری اسلامی در ترکمنستان و مقام ارشد در وزارت امور خارجه گفت: در سال ‌های اخیر از نظر سیاسی اختلافاتی درروابط بین پاکستان و آمریکا ایجاد شده و پاکستان کمی با آمریکا فاصله گرفته به همین جهت آمریکایی‌ ها سیاست محوری خود را در منطقه جنوب غرب آسیا یعنی دهلی نو قرار داده اند و به شدت در حال توسعه روابط خود با هند هستند.

وی افزود: مشکلاتی که ایران به تازگی با هند پیدا کرده برای انتقال پول های خوداز هند تحت فشارهای آمریکا این انتقال صورت نگرفت و هندی ها هم نقش خوبی را در این زمینه بازی نکردند.

فرقانی در ادامه یادآورشد: از این جهت صحنه بازی تغییر پیدا کرده پاکستان در حال حاضر به چین و ایران بیشتر نزدیک شده است.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 21 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمید رضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • زمین خواری از مشکلات بزرگ لواسان است

  • قانون خط قرمز دستگاه قضایی / با هیچ تخلفی مماشات نخواهیم کرد

  • ساده سازی و آموزش مفاهیم اقتصادی در دستور کار جدی رادیو اقتصاد/ تاکید بر طرح مطالبات مردم بصورت شفاف و صریح در آنتن رادیو

  • ارسال 245 اثر به جشنواره آثار کوتاه رادیویی کار و تولید/ تقدیراز 11 برگزیده جشنواره در 20 مرداد

  • اختتامیه مسابقه آثار کوتاه رادیویی کار و تولید

  • ذکر بیش از 19 دلیل برای رشد تورم در دنیا/ کلید بانک مرکزی در دست دولت است

  • رشد نقدینگی عامل اساسی رشد تورم در ایران/ کاهش 35 درصدی سرمایه گذاری در سال های اخیر

  • بررسی راهکارهای کنترل تورم و نقدینگی

  • لازمه حل مشکلات اقتصادی بهره گیری از توان داخلی/ تاکید بر تبدیل نفت خام و گاز به ارزش افزوده بالاتر

  • راهکارهای علاج تحریم