صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

یک استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی گفت: اقدامات قوه قضائیه برای تسهیل امورات اقتصادی و تولید در کشور قابل ملاحظه و تقدیر است.

«حجت الله عبد الملکی» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: اگر مواردی همچون هدایت نقدینگی به سمت تولید و جلوگیری از فعالیت‌ های غیرمولد، بالا بردن توان تسهیلات دهی بانک‌ها برای تولید، مبارزه با قاچاق سازمان یافته، بهبود رویه‌ های گمرکی، کاهش اطاعه دادرسی پرونده‌های قاچاق، حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، حمایت از ساخت داخل، جلوگیری از خرید کالاهای خارجی توسط دستگاه‌های دولتی، حمایت از تولید در بخش کشاورزی و تسهیل صدور مجوزها در کشور حل شود بی تردید بیش از 90 درصد مشکلات اقتصادی مملکت برطرف خواهد شد.

وی همچنین اظهارداشت: قوه قضائیه در دوره مدیریت آیت الله رئیسی با یک نگاه جدید و متفاوت در حوزه حقوق عامه ورود پیدا کرده است.

این استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی گفت: حقوق عامه حقوقی است که شاکی خصوصی ندارد یعنی کسی نمی‌گوید حق من ضایع شده بلکه حق عموم مردم ضایع می‌شود.

وی افزود: نوسانات ارزی در کشور باعث شده مردم به لحاظ معیشتی دچار چالش شوند این هم در زمره حقوق عامه است.

عبدالملکی بیان داشت: سیاست پولی غلط منجر به تورم می‌شود و این تورم قدرت خرید بخش زیادی از مردم را کاهش می‌دهد و این واقعا یک حق عامه است.

وی ادامه داد: قوه قضائیه برای ورود به این قضیه کارگروه های تخصصی شکل داده و کارهای اساسی هم در حال انجام است.

این استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی گفت: دوستان در قوه قضائیه این بحث را مطرح کرده اند که در برخی موارد برای احیای حقوق عامه در حوزه اقتصاد نیازمند قوانین هستیم.

وی افزود: مجلس یازدهم هم خیلی پر قدرت در این مسئله ورود پیدا کرده و رفع مشکلات و مسائل مرتبط با حوزه اقتصاد و معیشت مردم را در اولویت کار خود قرار داده است.

عبد الملکی تصریح کرد: اگر پیشنهاداتی از سوی قوه قضائیه برای اصلاح قوانین مطرح شود و این پیشنهادات کارشناسی و دقیق باشد حتما مجلس تصویب خواهد کرد.

وی گفت: در برخی موارد قوانین لازم را داریم اما در عمل اجرا نشده است برای مثال در بحث شفافیت اقتصادی یک ماده بسیار مهم داریم در قانون مالیات ‌های مستقیم ماده 169 مکرر که همه دستگاه‌های کشور را ملزم می‌کند با سازمان امور مالیاتی در ایجاد یک بانک جامع اطلاعات اقتصادی همکاری کنند که این سازمان بتواند تمامی تراکنش‌های اقتصادی را تحلیل و رصد کند تا جلوی فرار مالیاتی و دیگر تخلفات و مفاسد در حوزه اقتصادی گرفته شود که متاسفانه تاکنون چنین اتفاقی در کشور نیفتاده است.

عبدالملکی استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی افزود: این جزء مواردی است که قوه قضائیه از باب نظارت بر قانون از طریق سازمان بازرسی کل کشور و بقیه نهادهای که در اختیار دارد می تواند ورود پیدا کند که خوشبختانه این موضوع هم در حال پیگیری است.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 21 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمید رضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • نگاهی به تولید مرغ لاین آرین

  • بازار موبایل انحصاری نیست / قاچاق تلفن همراه هنوز کامل حذف نشده

  • قرارداد 25 ساله ایران و چین باید 6 سال پیش امضا می شد

  • ممنوعیت واردات گوشی تلفن همراه

  • برنامه جامع همکاری ایران و چین فراتر از قرارداد است

  • بررسی قرارداد 25 ساله با چین

  • همیشه با مازاد سرمایه وارد بورس شوید

  • بازار سرمایه و الزامات حمایت از این بازار

  • جلوگیری از تفکر لیبرالیسم اقتصادی راه حل مشکلات کشور / اجرای سیاست ‌های تعدیل ساختاری در پوشش های مختلف

  • کتاب دولت و بازار اثر ارزشمندی است