صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: امسال این صندوق از صادرکنندگان بیش از گذشته حمایت خواهد کرد.

«افروز بهرامی» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: صندوق ضمانت صادرات ایران در این شرایط حتی سطح پوشش ریسک ها را افزایش و فرانشیز ها را کاهش داده است.

وی اظهارداشت: صندوق ضمانت صادرات ایران یک موسسه بیمه اعتبار صادراتی (ECA) است به یک معنا ریسک های سیاسی و تجاری صادرکنندگان را بیمه می کند.

مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: صادرکنندگان در روند صادرات خود به خصوص در شرایط تحریمی ممکن است با ریسک های سیاسی و تجاری متعددی مواجه و بابت وصول مطالبات خود که حاصل صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی است نگرانی هایی داشته باشند که صندوق ضمانت صادرات می تواند این موارد را تسهیل کند.

وی افزود: صندوق ضمانت صادرات ایران سال گذشته 2.3 میلیارد دلار از صادرات اعتباری کشور را پوشش داد یعنی تحت پوشش بیمه نامه های این صندوق 2.3 میلیارد دلار صادرات از کشور انجام شد.

بهرامی اظهارداشت: با توجه به اعمال تحریم سیستم بانکی کشور ضمانت نامه های پیمانکاران ایرانی برای شرکت در مناقصه های بین المللی پذیرفته نمی شد.

وی ادامه داد: ضمانت نامه های پیمانکاران مبتنی بر قرارداد است مثل ضمانت نامه های حسن انجام کار، پیش پرداخت و شرکت در مناقصه.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: صندوق در این حوزه به نوعی جایگزین سیستم بانکی شد و توانست با صدور ضمانت نامه های مزبور موانع صادرات خدمات فنی و مهندسی را در کشور برطرف کند.

وی افزود: امسال صندوق ضمانت صادرات ایران تلاش دارد حمایت های خودرا از صادرکنندگان گسترش دهد حتی سطح پوشش ریسک ها را افزایش و فرانشیز ها را کاهش داده است.

بهرامی بیان داشت: این صندوق پنج درصد فرانشیز ریسک ها تجاری را کم و 95 درصد ریسک های تجاری صادر کننده را پوشش می دهد.

وی ادامه داد: همچنین فرانشیز ریسک ها سیاسی به کلی حذف و 100 درصد ریسک های سیاسی صادرکنندگان در حال پوشش دادن است.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: ریسک های سیاسی به کشور خریدار مربوط می شود نه شرکت خریدار.

وی با بیان اینکه تحریم خود یک ریسک سیاسی است، افزود: برای نمونه اگر تجار و بازرگانان به کشور ی کالا صادر و در اثر قطع یا تیرگی روابط سیاسی در وصول مطالبات خود دچار مشکل شوند صندوق در چنین مواقعی جبران خسارت صادرکنندگان را برعهده می گیرد و 100 درصد پوشش می دهد و بعد در دادگاه های بین المللی برای بازیافت خسارت اقدام می کند که این ارتباطی به صادرکننده ندارد.

بهرامی اظهارداشت: مصادره کشتی، مصادره اموال در کشور مقصد، عدم انتقال ارز به سبب قطع روابط بانکی و غیره در زمره ریسک های سیاسی قرار می گیرد.

وی گفت: بعد از جریان کرونا سقف اعتبار اسمی ها 25 درصد افزایش پیدا کرده در ضمن بدهی های صادرکنندگان به صندوق به مدت شش ماه استمهال شده است.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران افزود: امسال از سوی مقام معظم رهبری به سال جهش تولید نامگذاری شده است.

وی اظهارداشت: برای تحقق شعار سال باید به سه مولفه از قبیل افزایش بخش عرضه، تحریک تقاضا و بهبود فضای کسب و کار توجه اساسی کرد.

بهرامی به رادیو اقتصاد یادآورشد: صادرات در بخش تحریک تقاضا می تواند بسیار کمک کننده باشد.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کشاورزی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمید رضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • کشتی های ایران با اقتدار وارد حیات خلوت آمریکا شدند

  • تاکید بر تشکیل باشگاه کشورهای تحریمی

  • صادرات بنزین به ونزوئلا

  • هیچ کجای دنیا بورس مسکن وجود ندارد/ بازار مسکن بازار مطمئنی است

  • شفافیت نخستین و اصلی ترین اقدام مجلس یازدهم

  • ضرورت افزایش تیراژ و تنوع تولید خودروسازان

  • نگاهی به پیش فروش خودرو

  • کارکرد «اوراق» تامین مالی دولت نیست/ بانک مرکزی نمی خواهد دستوری تورم را کاهش دهد

  • مجلس سرمشق خوبی برای تمامی مسئولان / لزوم شفاف سازی مالی و آرای نمایندگان

  • لزوم شفافیت گردش مالی در بین مدیران و نمایندگان/ در کنار مبارزه با فاسد باید مبارزه با مفاسد کرد