رهیافت یكشنبه الی چهارشنبه از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

سبوحی در گفتگو با رادیو اقتصاد: طرح جامع انرژی از نظر علمی و فنی قابل قبول نیست

استاد اقتصاد انرژی دانشگاه صنعتی شریف گفت: برنامه اجرایی طرح جامع انرژی كشور كه هیئت وزیران 24 فروردین ماه سال جاری مصوب كرد به عنوان یك طرح جامع از نظر معیار علمی و فنی قابل قبول نمی تواند باشد.

1399/02/02
|
10:45
|

سبوحی در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: این مصوبه هم از نظر محتوا و مضمون هم از نظر شكل و هم از نظر برنامه اجرایی مشكلات بسیار اساسی دارد.

وی اظهارداشت: طرح جامع انرژی در حال ارائه راهبردی است كه این راهبرد باید در رابطه با حل چالش های اساسی كشور در بخش انرژی باشد.

استاد اقتصاد انرژی دانشگاه صنعتی شریف گفت: یكی از مهمترین چالش های بخش انرژی كشور «انحصار دولتی بر بازار انرژی» است.

وی افزود: این انحصار دولتی كه كشور 30 سال با آن درگیر است یكی از معضلات اساسی بخش انرژی است.

سبوحی اظهارداشت: اگر بخش انرژی نتواند رقابت ایجاد كند و همینطور نتواند به سمتی برود كه دولت سیاست گذار و حكمران خوبی باشد و مردم كارها را دنبال كنند هیچ تحولی در بخش انرژی كشور صورت نخواهد گرفت.

وی در ادامه «قیمت گذاری دستوری در بازار انرژی» را از دیگر چالش های بخش انرژی كشور برشمرد و اظهارداشت: قیمت ها را در مملكت دولت یا مجلس تعیین و تصویب می كنند.

این استاد اقتصاد انرژی دانشگاه صنعتی شریف گفت: دولت ها در جایی كه رقابت باشد به هیچ وجه نمی توانند قیمت ها را تعیین و تصویب كنند بلكه كارایی ها و كمیابی منابع قیمت ها را تعیین می كند.

وی در ادامه «وابستگی اجرای طرح های انرژی به بودجه دولت » را سومین چالش برشمرد و افزود: وقتی بودجه دولت كم و زیاد می شود بسیاری از طرح های مهم كشور در زمینه انرژی به هیچ وجه نمی تواند به سمت جلو حركت كند.

سبوحی اظهارداشت: متاسفانه اجرا و بهره برداری این طرح ها بسیار طولانی و زمان بر می شود چون بودجه لازم به دلیل وابسته بودن به بودجه دولتی به موقع تزریق نمی شود.

وی ادامه داد: بدون شك با ادامه این روند هیچ تحولی در بخش انرژی كشور ایجاد نخواهد شد.

این استاد اقتصاد انرژی دانشگاه صنعتی شریف همچنین «ضعف بخش خصوصی » را چهارمین چالش بخش انرژی كشور عنوان كرد و گفت: دولت اجازه نداده طی این سال ها بخش خصوصی از نظر مالی، تجربه مدیریتی، دسترسی به فناوری ، وارد شدن به بازارهای منطقه و بسیاری موارد دیگر تقویت شود.

وی افزود: بخش خصوصی بسیار ضعیفی در بخش انرژی كشور شكل گرفته كه مقصر اصلی این قضیه دولت به ویژه وزارتخانه های نیرو و نفت هستند.

سبوحی در ادامه «عدم شكل گیری بازار خدمات انرژی»، «عدم دسترسی به فناوری های كار آمد انرژی » و « نبود نظارت كافی بر اجرای سیاست های راهبردی » را از دیگر چالش ها برشمرد و اظهارداشت: متاسفانه برخی از تصمیماتی كه شورایعالی انرژی كشور در این زمینه گرفته مغایر با سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی و سیاست های كلی محیط زیست است.

وی به رادیو اقتصاد یادآورشد: این آمار و اطلاعات بیانگر اینكه نظارت كافی بر اجرای سیاست های راهبردی یعنی سیاست های نظام صورت نمی گیرد.

«حمیدرضا صالحی» رئیس كمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران نیز در برنامه امشب رهیافت رادیو اقتصاد گفت: هر برنامه ای كه نوشته شود به یقین نواقصی دارد.

وی افزود: اقتصاد كشوری كه با انرژی عجین شده باید از این داشته و سرمایه بین نسلی خوب استفاده كند برای اینكه بتواند توانایی، پتانسیل و ظرفیت سازی در خود ایجاد كند.

رئیس كمیسیون انرژی اتاق بازرگانی با اشاره به اینكه شدت مصرف برق ایران 2.5 برابر دنیاست، گفت: ایران به اندازه یك اروپایی 500 میلیون نفری به تنهایی گاز مصرف می كند.

وی در ادامه افزود: بطوركلی شدت مصرف انرژی در كشور بسیار بالاست از اینرو ضرورت ایجاب می كند با آینده ‌نگری، تصمیمات اساسی و به موقع جلوی مصرف بی رویه انرژی در مملكت گرفته شود.

صالحی بر ضرورت حركت به سمت مصرف بهینه انرژی در كشور تاكید كرد و یادآورشد: بدون شك با فرهنگ سازی و استفاده صحیح ضمن جلوگیری از هدررفت این سرمایه ملی می توان برای توسعه آینده، پیشرفت، اشتغال ملی و رشد اقتصادی مملكت از این منابع به احسن وجه استفاده كرد.

برنامه «رهیافت» كاری از گروه كشاورزی شبكه تخصصی رادیو اقتصاد است كه از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه كنندگی «حمید رضا كجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور كارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه تركیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می توانند به سایت این رادیو مراجعه كنند.

دسترسی سریع
رهیافت