صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 20:05 به مدت 55 دقیقه

استاد اقتصاد انرژی دانشگاه صنعتی شریف گفت: برنامه اجرایی طرح جامع انرژی کشور که هیئت وزیران 24 فروردین ماه سال جاری مصوب کرد به عنوان یک طرح جامع از نظر معیار علمی و فنی قابل قبول نمی تواند باشد.

سبوحی در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: این مصوبه هم از نظر محتوا و مضمون هم از نظر شکل و هم از نظر برنامه اجرایی مشکلات بسیار اساسی دارد.

وی اظهارداشت: طرح جامع انرژی در حال ارائه راهبردی است که این راهبرد باید در رابطه با حل چالش های اساسی کشور در بخش انرژی باشد.

استاد اقتصاد انرژی دانشگاه صنعتی شریف گفت: یکی از مهمترین چالش های بخش انرژی کشور «انحصار دولتی بر بازار انرژی» است.

وی افزود: این انحصار دولتی که کشور 30 سال با آن درگیر است یکی از معضلات اساسی بخش انرژی است.

سبوحی اظهارداشت: اگر بخش انرژی نتواند رقابت ایجاد کند و همینطور نتواند به سمتی برود که دولت سیاست گذار و حکمران خوبی باشد و مردم کارها را دنبال کنند هیچ تحولی در بخش انرژی کشور صورت نخواهد گرفت.

وی در ادامه «قیمت گذاری دستوری در بازار انرژی» را از دیگر چالش های بخش انرژی کشور برشمرد و اظهارداشت: قیمت ها را در مملکت دولت یا مجلس تعیین و تصویب می کنند.

این استاد اقتصاد انرژی دانشگاه صنعتی شریف گفت: دولت ها در جایی که رقابت باشد به هیچ وجه نمی توانند قیمت ها را تعیین و تصویب کنند بلکه کارایی ها و کمیابی منابع قیمت ها را تعیین می کند.

وی در ادامه «وابستگی اجرای طرح های انرژی به بودجه دولت » را سومین چالش برشمرد و افزود: وقتی بودجه دولت کم و زیاد می شود بسیاری از طرح های مهم کشور در زمینه انرژی به هیچ وجه نمی تواند به سمت جلو حرکت کند.

سبوحی اظهارداشت: متاسفانه اجرا و بهره برداری این طرح ها بسیار طولانی و زمان بر می شود چون بودجه لازم به دلیل وابسته بودن به بودجه دولتی به موقع تزریق نمی شود.

وی ادامه داد: بدون شک با ادامه این روند هیچ تحولی در بخش انرژی کشور ایجاد نخواهد شد.

این استاد اقتصاد انرژی دانشگاه صنعتی شریف همچنین «ضعف بخش خصوصی » را چهارمین چالش بخش انرژی کشور عنوان کرد و گفت: دولت اجازه نداده طی این سال ها بخش خصوصی از نظر مالی، تجربه مدیریتی، دسترسی به فناوری ، وارد شدن به بازارهای منطقه و بسیاری موارد دیگر تقویت شود.

وی افزود: بخش خصوصی بسیار ضعیفی در بخش انرژی کشور شکل گرفته که مقصر اصلی این قضیه دولت به ویژه وزارتخانه های نیرو و نفت هستند.

سبوحی در ادامه «عدم شکل گیری بازار خدمات انرژی»، «عدم دسترسی به فناوری های کار آمد انرژی » و « نبود نظارت کافی بر اجرای سیاست های راهبردی » را از دیگر چالش ها برشمرد و اظهارداشت: متاسفانه برخی از تصمیماتی که شورایعالی انرژی کشور در این زمینه گرفته مغایر با سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و سیاست های کلی محیط زیست است.

وی به رادیو اقتصاد یادآورشد: این آمار و اطلاعات بیانگر اینکه نظارت کافی بر اجرای سیاست های راهبردی یعنی سیاست های نظام صورت نمی گیرد.

«حمیدرضا صالحی» رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران نیز در برنامه امشب رهیافت رادیو اقتصاد گفت: هر برنامه ای که نوشته شود به یقین نواقصی دارد.

وی افزود: اقتصاد کشوری که با انرژی عجین شده باید از این داشته و سرمایه بین نسلی خوب استفاده کند برای اینکه بتواند توانایی، پتانسیل و ظرفیت سازی در خود ایجاد کند.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی با اشاره به اینکه شدت مصرف برق ایران 2.5 برابر دنیاست، گفت: ایران به اندازه یک اروپایی 500 میلیون نفری به تنهایی گاز مصرف می کند.

وی در ادامه افزود: بطورکلی شدت مصرف انرژی در کشور بسیار بالاست از اینرو ضرورت ایجاب می کند با آینده ‌نگری، تصمیمات اساسی و به موقع جلوی مصرف بی رویه انرژی در مملکت گرفته شود.

صالحی بر ضرورت حرکت به سمت مصرف بهینه انرژی در کشور تاکید کرد و یادآورشد: بدون شک با فرهنگ سازی و استفاده صحیح ضمن جلوگیری از هدررفت این سرمایه ملی می توان برای توسعه آینده، پیشرفت، اشتغال ملی و رشد اقتصادی مملکت از این منابع به احسن وجه استفاده کرد.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کشاورزی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمید رضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • نقش گمرک در جهش تولید

  • آمریکایی ها به دنبال هوشمند سازی مجدد تحریم ها هستند

  • کشور نیاز به انقلاب اقتصادی دارد/ لزوم جلوگیری از خام فروشی نفت در ایران

  • راهبردهای اقتصادی ایران در مقابل آمریکای پساترامپ

  • بحث بودجه به ظاهر ساده ولی در ماهیت بسیار پیچیده است/ سفره مردم مستمسکی برای افزایش قیمت ها

  • بازار سرمایه یک ثروت بین نسلی است / استفاده ابزاری از بازار سرمایه در سال 99

  • دولت در بازار بورس شفاف عمل نکرده است/ وزارت اقتصاد و سازمان بورس باید پاسخگوی باشند

  • راه های حمایت از بازار سرمایه

  • عدم ورود مجلس به بحث قیمت ارز / نرخ ارز را بازار تعیین می‌کند

  • شکست فضاحت بار پرداخت یارانه نقدی در دنیا/ افزایش قیمت ها در بورس بیشتر سیاسی بود