رهیافت یكشنبه الی چهارشنبه از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

آل اسحاق در گفتگو با رادیو اقتصاد عنوان كرد: تنها 2 درصد GDP كشور مربوط به بنیاد مستضعفان

عضو هیئت امنای بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی گفت: تنها دو درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) كشور مربوط به اموال و دارایی های این بنیاد است.

1398/12/10
|
09:22
|

«یحیی آل اسحاق» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد ضمن تبریك سالروز تاسیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی افزود: سنگ بنای تشكیل این بنیاد بر پایه فرمان نهم اسفند ماه سال یك هزار سیصد و پنجاه و هفت رهبر كبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی رحمت الله علیه خطاب به شورای انقلاب اسلامی نهاده شد.

وی اظهارداشت: بنیاد مستضعفان در اسفند ماه سال 1357به دستور رهبر كبیر انقلاب با هدف تملك دارایی های خاندان پهلوی و وابستگان آنان جهت استفاده برای اقشار محروم و مستضعف جامعه تشكیل شد.

عضو هیئت امنای بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی خاندان پهلوی با حكم دادگاه انقلاب اسلامی مشمول باز پس گیری اموال و مصادره دارایی های غصب شده گردیدند.

وی افزود: این دارایی ها باید سرپرستی می شد و اگر درآمدی داشت در اختیار همگان به ویژه مستضعفان قرار می گرفت از اینرو امام خمینی رحمت الله علیه در حكمی به شورای انقلاب اسلامی دستور دادند تا همه اموال منقول و غیرمنقول دودمان پهلوی و كارگزاران آنان را به نفع مستضعفان و طبقه محروم جامعه مصادره كنند.

آل اسحاق تصریح كرد: پیرو صدور فرمان رهبر كبیر انقلاب اسلامی در سال 1357 خطاب به شورای انقلاب بنیاد مستضعفان در نهم اسفندماه همان سال زیر نظر هئیت منتخبی از سوی امام راحل تاسیس شد.

وی ادامه داد: حضرت امام در این پیام خطاب به شورای انقلاب آورده اند: «بموجب این مكتوب ماموریت دارد كه تمام اموال منقول و غیرمنقول سلسله پهلوی و شاخه ها، عمال و مربوطان به این سلسله را كه در طول مدت سلطه غیرقانونی از بیت المال مسلمین اختلاس كرده اند به نفع مستمندان، كارگران و كارمندان ضعیف مصادره كندو منقولات آن در بانك ها با شماره به اسم شورای انقلاب یا اسم اینجانب سپرده شود و غیرمنقول از قبیل مستغلات و اراضی ثبت و مضبوط تا به نفع مستمندان از هر طبقه در ایجاد مسكن، كار و... هزینه شود و به جمیع كمیته های انقلاب اسلامی در سراسر كشور دستور می دهم كه آنچه از این غنائم بدست آوردند در بانك با شماره معلوم بسپرند و به دولت ابلاغ نمائید كه این غنائم مربوط به دولت نیست و امرش با شورای انقلاب است و آنچه ماموران دولت بدست آورده اند یا می آورند باید به همین شماره به بانك تحویل دهند و كسانی كه از این اموال چیزی بدست آورده اند باید به فوریت به كمیته ها یا بانك تحویل دهند و متخلفان مورد مؤاخذه خواهند بود.»

عضو هیئت امنای بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی گفت: شورای انقلاب نیز به دنبال صدور فرمان امام خمینی رحمت الله علیه در باره مصادره اموال منقول و غیر منقول خاندان پهلوی و كارگردانان اصلی رژیم پیشین و هزینه آن در امور رفاهی مستضعفان و محرومان اقدام به ایجاد نهادی به نام «بنیاد مستضعفان» كرد.

وی افزود: بخش عمده ای از اقتصاد كشور قبل از انقلاب در اختیار طاغوت و طاغوتیان زمان بود.

آل اسحاق اظهارداشت: بازپس گیری اموال و دارایی غصب شده مردم از دودمان پهلوی و كارگزاران آنان در حوزه های مختلف كشاورزی، تولیدی، صنعتی، مسكن، خدماتی و غیره از جمله اقدامات بسیار خوب انقلاب اسلامی بود.

وی تصریح كرد: برای ساماندهی، نظم و نسخ دادن و همینطور استفاده بهینه از این اموال و دارایی ها بنیادی به نام مستضعفان انقلاب اسلامی به فرمان حضرت امام تشكیل شد.

عضو هیئت امنای بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی گفت: وظیفه اولیه بنیاد مستضعفان این بود كه تمامی اموال و دارایی ها پراكنده مدنظر را در سرتاسر كشور جمع آوری، ساماندهی و بخش های مختلف از قبیل كشاورزی، خدماتی، تولیدی و غیره را به بهترین وجه ممكن استفاده كند.

وی همچنین در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینكه در حال حاضر حجم اموال و دارایی ها بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به چه میزان است، افزود: بخشی از دارایی ها به شكل ملك، زمین، واحدهای تولیدی، كشاورزی و همینطور املاك مربوط به رضاخان بود كه از مردم غصب كرده بود.

آل اسحاق اظهارداشت: سرجمع دو درصد تولید ناخالص داخلی كشور مربوط اموال و دارایی های به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی است.

وی با اشاره به اینكه عمده دارایی های بنیاد مستضعفان در بخش زمین است، اظهارداشت: خوشبختانه تاكنون 80 هزار سند زمین های كه از دوره رضا خان مانده و مربوط به كشاورزان و محرومان بود این زمین ها به همراه سند از سوی بنیاد مستضعفان به محرومان، مستضعفان و كشاورزان واگذار شده و این نهضت همچنان ادامه دارد.

عضو هیئت امنای بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی گفت: یكی از كارهای كه همه مسئولان بنیاد تا به امروز انجام داده اند این بوده كه اموال غصب شده را به صاحبان اصلی بازگردانند.

وی افزود: نخستین هدف از تشكیل بنیاد مستضعفان جمع آوری و مستندسازی این اموال پراكنده از سراسر كشور بوده است.

آل اسحاق ادامه داد: از دیگر اهداف تشكیل بنیاد مزبور واگذاری واحدهای تولیدی، كشاورزی، خدماتی، صنعتی و ... قابل واگذاری بود كه این مهم نیز به خوبی انجام شده است.

وی گفت: واحدهای كه اقتصادی نبود منحل و بنگاه هایی كه قابل واگذاری بود به مردم واگذار شد.

عضو هیئت امنای بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی افزود: واحدهای باقی مانده شاید در حد 100 واحد باشد كه آنها هم در قالب 8 تا 10 هلدینگ از قبیل فولاد و معدن، ساختمانی، كشاورزی، عمران و غیره ساماندهی شده است.

وی اظهارداشت: بخش زیادی از درآمد این هلدینگ ها برای محرومان و مستضعفان در بخش های مختلف كشور هزینه می شود.

آل اسحاق گفت: منافع و اموال بنیاد امروزدر جهت خدمت به مردم بالاخص محرومان به كارگیری می شود از حضور بنیاد مستضعفان در 13 منطقه هدف برای محرومیت زدایی، پیشرفت و آبادانی خبرداد.

وی افزود: از دیگر وظایف بنیاد مستضعفان كمك به دولت در شرایطی كه دولت نیاز دارد مثل سیل، زلزله، تامین كالا و همینطور سرمایه گذاری در مناطق محروم یا سرمایه گذاری هایی كه در جهت حمایت سیاست های دولت باشد.

برنامه «رهیافت» كاری از گروه كشاورزی شبكه تخصصی رادیو اقتصاد است كه از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه كنندگی «حمید رضا كجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور كارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه تركیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار میگیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه میتوانند به سایت این رادیو مراجعه كنند.

دسترسی سریع
رهیافت