صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 20:05 به مدت 55 دقیقه

عضو هیئت امنای بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی گفت: تنها دو درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور مربوط به اموال و دارایی های این بنیاد است.

«یحیی آل اسحاق» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد ضمن تبریک سالروز تاسیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی افزود: سنگ بنای تشکیل این بنیاد بر پایه فرمان نهم اسفند ماه سال یک هزار سیصد و پنجاه و هفت رهبر کبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی رحمت الله علیه خطاب به شورای انقلاب اسلامی نهاده شد.

وی اظهارداشت: بنیاد مستضعفان در اسفند ماه سال 1357به دستور رهبر کبیر انقلاب با هدف تملک دارایی های خاندان پهلوی و وابستگان آنان جهت استفاده برای اقشار محروم و مستضعف جامعه تشکیل شد.

عضو هیئت امنای بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی خاندان پهلوی با حکم دادگاه انقلاب اسلامی مشمول باز پس گیری اموال و مصادره دارایی های غصب شده گردیدند.

وی افزود: این دارایی ها باید سرپرستی می شد و اگر درآمدی داشت در اختیار همگان به ویژه مستضعفان قرار می گرفت از اینرو امام خمینی رحمت الله علیه در حکمی به شورای انقلاب اسلامی دستور دادند تا همه اموال منقول و غیرمنقول دودمان پهلوی و کارگزاران آنان را به نفع مستضعفان و طبقه محروم جامعه مصادره کنند.

آل اسحاق تصریح کرد: پیرو صدور فرمان رهبر کبیر انقلاب اسلامی در سال 1357 خطاب به شورای انقلاب بنیاد مستضعفان در نهم اسفندماه همان سال زیر نظر هئیت منتخبی از سوی امام راحل تاسیس شد.

وی ادامه داد: حضرت امام در این پیام خطاب به شورای انقلاب آورده اند: «بموجب این مکتوب ماموریت دارد که تمام اموال منقول و غیرمنقول سلسله پهلوی و شاخه ها، عمال و مربوطان به این سلسله را که در طول مدت سلطه غیرقانونی از بیت المال مسلمین اختلاس کرده اند به نفع مستمندان، کارگران و کارمندان ضعیف مصادره کندو منقولات آن در بانک ها با شماره به اسم شورای انقلاب یا اسم اینجانب سپرده شود و غیرمنقول از قبیل مستغلات و اراضی ثبت و مضبوط تا به نفع مستمندان از هر طبقه در ایجاد مسکن، کار و... هزینه شود و به جمیع کمیته های انقلاب اسلامی در سراسر کشور دستور می دهم که آنچه از این غنائم بدست آوردند در بانک با شماره معلوم بسپرند و به دولت ابلاغ نمائید که این غنائم مربوط به دولت نیست و امرش با شورای انقلاب است و آنچه ماموران دولت بدست آورده اند یا می آورند باید به همین شماره به بانک تحویل دهند و کسانی که از این اموال چیزی بدست آورده اند باید به فوریت به کمیته ها یا بانک تحویل دهند و متخلفان مورد مؤاخذه خواهند بود.»

عضو هیئت امنای بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی گفت: شورای انقلاب نیز به دنبال صدور فرمان امام خمینی رحمت الله علیه در باره مصادره اموال منقول و غیر منقول خاندان پهلوی و کارگردانان اصلی رژیم پیشین و هزینه آن در امور رفاهی مستضعفان و محرومان اقدام به ایجاد نهادی به نام «بنیاد مستضعفان» کرد.

وی افزود: بخش عمده ای از اقتصاد کشور قبل از انقلاب در اختیار طاغوت و طاغوتیان زمان بود.

آل اسحاق اظهارداشت: بازپس گیری اموال و دارایی غصب شده مردم از دودمان پهلوی و کارگزاران آنان در حوزه های مختلف کشاورزی، تولیدی، صنعتی، مسکن، خدماتی و غیره از جمله اقدامات بسیار خوب انقلاب اسلامی بود.

وی تصریح کرد: برای ساماندهی، نظم و نسخ دادن و همینطور استفاده بهینه از این اموال و دارایی ها بنیادی به نام مستضعفان انقلاب اسلامی به فرمان حضرت امام تشکیل شد.

عضو هیئت امنای بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی گفت: وظیفه اولیه بنیاد مستضعفان این بود که تمامی اموال و دارایی ها پراکنده مدنظر را در سرتاسر کشور جمع آوری، ساماندهی و بخش های مختلف از قبیل کشاورزی، خدماتی، تولیدی و غیره را به بهترین وجه ممکن استفاده کند.

وی همچنین در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه در حال حاضر حجم اموال و دارایی ها بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به چه میزان است، افزود: بخشی از دارایی ها به شکل ملک، زمین، واحدهای تولیدی، کشاورزی و همینطور املاک مربوط به رضاخان بود که از مردم غصب کرده بود.

آل اسحاق اظهارداشت: سرجمع دو درصد تولید ناخالص داخلی کشور مربوط اموال و دارایی های به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی است.

وی با اشاره به اینکه عمده دارایی های بنیاد مستضعفان در بخش زمین است، اظهارداشت: خوشبختانه تاکنون 80 هزار سند زمین های که از دوره رضا خان مانده و مربوط به کشاورزان و محرومان بود این زمین ها به همراه سند از سوی بنیاد مستضعفان به محرومان، مستضعفان و کشاورزان واگذار شده و این نهضت همچنان ادامه دارد.

عضو هیئت امنای بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی گفت: یکی از کارهای که همه مسئولان بنیاد تا به امروز انجام داده اند این بوده که اموال غصب شده را به صاحبان اصلی بازگردانند.

وی افزود: نخستین هدف از تشکیل بنیاد مستضعفان جمع آوری و مستندسازی این اموال پراکنده از سراسر کشور بوده است.

آل اسحاق ادامه داد: از دیگر اهداف تشکیل بنیاد مزبور واگذاری واحدهای تولیدی، کشاورزی، خدماتی، صنعتی و ... قابل واگذاری بود که این مهم نیز به خوبی انجام شده است.

وی گفت: واحدهای که اقتصادی نبود منحل و بنگاه هایی که قابل واگذاری بود به مردم واگذار شد.

عضو هیئت امنای بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی افزود: واحدهای باقی مانده شاید در حد 100 واحد باشد که آنها هم در قالب 8 تا 10 هلدینگ از قبیل فولاد و معدن، ساختمانی، کشاورزی، عمران و غیره ساماندهی شده است.

وی اظهارداشت: بخش زیادی از درآمد این هلدینگ ها برای محرومان و مستضعفان در بخش های مختلف کشور هزینه می شود.

آل اسحاق گفت: منافع و اموال بنیاد امروزدر جهت خدمت به مردم بالاخص محرومان به کارگیری می شود از حضور بنیاد مستضعفان در 13 منطقه هدف برای محرومیت زدایی، پیشرفت و آبادانی خبرداد.

وی افزود: از دیگر وظایف بنیاد مستضعفان کمک به دولت در شرایطی که دولت نیاز دارد مثل سیل، زلزله، تامین کالا و همینطور سرمایه گذاری در مناطق محروم یا سرمایه گذاری هایی که در جهت حمایت سیاست های دولت باشد.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کشاورزی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمید رضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار میگیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه میتوانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • ضرورت های حمایت از بازار سرمایه

  • طرح تامین کالاهای اساسی پایه پولی را افزایش نمی دهد/کل منابع این طرح 30 هزار میلیارد تومان است

  • سطح و سهم تهدیدات غیر نظامی به شدت افزایش یافته است/ لزوم توسعه مدل های دفاع متناسب با تهدیدات جدید

  • خرید زعفران از کشاورز به قیمت چهارسال قبل صحت ندارد

  • باورپذیر نبودن برخی آمار برای مردم به دلیل نوسانات بالای شاخص‌ ها/ خط فقر جزء آمارهای تولیدی مرکز آمار ایران نیست

  • آمار یکی از مهمترین عوامل اثرگذار بر برنامه‌ریزی است

  • نابسامانی های صنعت زعفران

  • شرطی کردن اقتصاد در کشور توسط جریان غرب گرا / 20 تا 30 درصد مشکلات اقتصادی در ایران ناشی از تحریم است

  • مردم همچنان به آرمان های انقلاب پایبند هستند

  • بانک مرکزی با کاهش ورودی ارز نمی تواند قیمت ارز را تعیین کند