صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 20:05 به مدت 55 دقیقه

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: هم اکنون در بحث هزینه تبلیغات انتخاباتی شفافیت کامل در کشور وجود ندارد.

«الهیار ملکشاهی» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: بطورکلی در خصوص انتخابات یکسری قوانین پراکنده در کشور وجود دارد که متاسفانه این قوانین دارای نواقص زیادی بویژه در بحث شرایط افراد برای ثبت نام، هزینه تبلیغات و بسیاری موارد دیگر است.

وی همچنین اظهارداشت: واقع امر اینکه 10 دوره انتخاباتی که پس از انقلاب در کشور برگزار شده تعداد ثبت کنندگان در انتخابات به شدت رو به افزایش بوده است.

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: برای مثال در دوره قبلی 10 هزار نفر از سراسر کشور برای شرکت در انتخابات مجلس ثبت نام کرده بودند.

وی همچنین با اشاره به اینکه در بحث هزینه تبلیغات انتخاباتی شفافیت کامل در کشور وجود ندارد، افزود: طرحی از سوی نمایندگان در دوره دهم مجلس تنظیم شد که یک قسمتی مربوط به انتخابات استانی اما قسمت های مهمتر مربوط به بحث شفافیت مالی، جرائم انتخاباتی ونظایر این بود.

ملکشاهی اظهارداشت: برای مثال در این طرح مصوب شده بود کسی که در انتخابات نامزد می شود فقط باید یک حساب مشخصی را معرفی کند و مقدار پولی که به حساب مزبور واریز می شود مربوط به تبلیغات و هزینه‌ های انتخاباتی افراد باشد اگر این کار انجام شود نخست مشخص می شود نامزد چقدر هزینه کرده و دیگر اینکه مشخص خواهد شد این پول از کجا آمده است.

وی ادامه داد: این قانون قابل اصلاح است و نیازی به زمان هم ندارد اگر اهالی خانه ملت همت کنند می توان تا قبل از شروع انتخابات مجلس یازدهم بحث شفافیت مالی تبلیغات انتخاباتی را به سر انجام رساند و اعمال کرد.

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: جای شفافیت هزینه انتخابات در قوانین موجود کشور به شدت خالی است متاسفانه برخی از نمایندگان هزینه های هنگفتی در انتخابات می کنند حال سئوال اینکه منبع این همه پول از کجاست و دیگر اینکه به چه منظوری هزینه می شود.

ملکشاهی ادامه داد: افرادی که با هزینه های کلان وارد مجلس می شوند بدون شک نمی توانند در جهت خدمت به مردم قدم بردارند بلکه در جهت خدمت به افرادی قدم برمی دارند که منشا هزینه ها در زمان تبلیغات انتخابات بوده اند.

«سید حسین رضوی پور» مدرس دانشگاه و پژوهشگر حوزه اقتصاد نیز در برنامه امشب رهیافت رادیو اقتصاد گفت: مردم سالاری یک ظرفیت و یک زیربناست که با استفاده از این زیربنا می توان درسرنوشت کشور تاثیرگذار بود.

وی افزود: جمهوری اسلامی بعد از تحقق انقلاب اسلامی چنین زیرساختی را فراهم کرده که مردم با شرکت در انتخابات و تعیین نمایندگان مجلس بر سرنوشت خود تاثیرگذار باشند بنابراین نباید آنچه را که در مجلس اتفاق می افتد را به زیر بنا و شالوده مزبور نسبت داد بلکه جامعه باید مسئولیت خود را در قبال این ابزار قانونگذاری پذیرا باشد.

این مدرس دانشگاه و پژوهشگر حوزه اقتصاد گفت: مردم حق دارندکه انتخاب کنند و در انتخاب های خود خواسته های خود را دنبال کنند و هم تکلیف دارند شایسته ترین افراد را انتخاب کنند.

وی افزود: منظور از تکلیف اینکه به بهترین گزینه ممکن رای داد نه به گزینه ای که احساس می شود رای خواهد آورد و یا گزینه ای که ممکن است دیگران تائید و یا افرادی سفارش کرده باشند.

رضوی پور تصریح کرد: موضوع اصلی بحث اینکه مردم باید بدانند در وهله نخست جمهوریت در کنار مسئولیت قرار دارد جمهوریت یعنی سپردن سرنوشت کشور به دست مردم و در طرف دیگر مسئولیت قرار دارد یعنی مردم نسبت به سرنوشت خود در قالب جمهوریت مسئولیت دارند.

وی گفت: ملت در مقابل جمهوریت باید به بحث مسئولیت هم توجه داشته باشند منتها مسئولیت مزبور به ابزارهای مختلفی نیاز دارد یعنی مردم باید کنار مسئولیتی که عهده دار هستند دارای اشراف و اطلاعات باشند تا آنان را به گزینه های درست راهنمایی کند.

این مدرس دانشگاه و پژوهشگر حوزه اقتصاد افزود: نکته قابل توجه اینکه در هر دوره مجلس 70 درصد از نمایندگان تغییر می‌کنند و این نشان می دهد که مردم به دنبال تغییر در وضعیت موجود هستند اما نمی داند به فرض اگر به این نماینده رای ندهند به چه کسی دیگری رای دهند گاهی اوقات انتخاب های مردم سر بسته و بافرجامی نامعلوم است.

وی اظهارداشت: بطورکلی در سطح دنیا یک تجربه وجود دارد در مباحث اقتصاد سیاسی به ویژه در مباحث مانند نظریه های انتخاب عمومی که چه مکانیزم هایی و چه ساز و کارهایی باید وجود داشته باشد تا انتخاب فردی افراد به بهترین انتخاب جمعی منجر شود یعنی مباحث اقتصاد سیاسی حول این موضوع شکل می‌گیرد که چگونه انتخاب های فردی منجر به بهترین انتخاب جمعی شود.

رضوی پورگفت: بحث شفافیت، مقابله با پول های کثیف همه و همه ابزارهای موثری هستند که کمک خواهد کرددر چهارچوب های درست مردم سالاری دینی انتخاب های فردی به بهترین انتخاب های جمعی منجر شود.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه افراد با چه انگیزه ای در انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت نام می کنند، افزود: یک رویکرد پدر سالارانه و یک رویکرد مدرن به حکومت وجود دارد.

این مدرس دانشگاه و پژوهشگر حوزه اقتصاد اظهارداشت: رویکرد پدرسالار می گوید افرادی که وارد عرصه حکومت داری می شوند افراد خیرخواهی هستند که خود را وقف اصلاح امور مردم می کنند.

وی به رادیو اقتصاد گفت: نمونه این نوع حکومت داری در صدر اسلام یعنی در حکومت نبوی و حکومت علوی تجربه شده است.

رضوی پور افزود: بدیهی که در شرایط فعلی جزء در بحث ولایت فقیه نمی توان قائل به این بود تمامی افرادی که وارد حکومت می شوند بطورحتم افراد خیر خواه و خواهان اصلاح امور هستند اگرچه خیلی ها با همین نیت وارد عرصه حکومت داری شده اند منتها باید این فرض را قرار داد افرادی که وارد سیاست می شوند ممکن است خاستگاه ورود آنان به عرصه انتخابات منافع فردی باشد.

وی اظهارداشت: مسئله اصلی در سیاست‌گذاری انتخابات اینکه ساز و کارها را به چه شکلی تنظیم کردکه منفعت فردی همین نماینده یا نامزد هم که وارد انتخابات می شود منجر به نفع جمعی شود یعنی این فرد هم نفع خود را در این ببیند که در چارچوب درستی عمل کند و اقدامات تشویقی و تنبیهی طوری باشد که کسی که وارد انتخابات می شود چارچوب مشخصی از فعالیت را بتواند انجام دهد.

این مدرس دانشگاه و پژوهشگر حوزه اقتصاد گفت: برای مثال در بعضی از کشورها برای ورود به انتخابات و ثبت نام یک هزینه اولیه و شرایط خاصی وضع کرده اند تا هر کسی به این عرصه ورود پیدا نکند.

وی افزود: متاسفانه در ایران چنین شرایطی برای ورود به انتخابات وجود ندارد بحث های مربوط به شفافیت پیش می آید مبنی بر اینکه به چه شکلی با تعارض منافع، هزینه های انتخاباتی و مواردی از این دست مقابله کرد.

رضوی پور اظهارداشت: برای داشتن یک مجلس درست و کارآمد باید منافع فردی رو به سمت منافع جمعی هدایت کرد و این هم ابزارهای خاص خود را می طلبد ابزارهای که قبل از انتخاب باید پیاده سازی شود مثل بحث شفافیت دارایی ها، منابع و مصارف و ابزارهای که پس از انتخاب باید مورد توجه قرار گیرد مثل نظارت بر عملکرد آنان.

وی یادآورشد: مردم برای موضوعاتی مانند شفافیت آرا، دارایی ها، تعیین شایستگی های لازم افراد برای ورود به مجلس باید وزن و اهمیت بیشتری قائل شوند تا قومیت، قبیله گرایی، همشهری بودن، میزان صرف هزینه و غیره و به یک معنا کسی که شفافیت را به آنان تعهد نمی دهد وارد مجلس نکنند.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کشاورزی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمید رضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • تمامی بدنه تصمیم گیری کشور در حال خلق تورم هستند

  • نقدینگی عامل مهم رشد تورم در اقتصاد ایران

  • راهکارهای کنترل قیمت مسکن

  • ساز و کار صادرات کشور ایراد دارد/ لزوم تسریع بر رفع موانع و مشکلات از مسیر صادرات

  • صادرات غیرنفتی موتور محرک تولید و اشتغال / کاهش 34 درصدی صادرات و 21 درصدی واردات در کشور

  • پیمان سپاری ارزی یکباره همه مسائل صادرات را دچار چالش کرد

  • گام بلند پلیس در کاهش وقوع جرایم در پایتخت/ کارشبانه روزی پلیس 110 با 120 خط در تهران

  • هفته ناجا فرصتی مغتنم برای بازنمایی خدمات پلیس به مردم

  • اقدامات پلیس برای امنیت اقتصادی

  • ارز ترجیحی مکانیزم غلطی است/ ایران در سال 99 ارز حاصل از صادرات نفت ندارد