رهیافت یكشنبه الی چهارشنبه از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

اتكا به دانش دانشمندان ایرانی مهمترین مساله در پرتاب ماهواره بود.

در عرصه هوافضا و سایر امور هایتك با عدم اشتراك گذاری دانش دیگركشورها و تحریم ها، با اتكا به دانش دانشمندان ایرانی به موفقیت دست یافتیم.

1402/11/10
|
15:45
|

مهندس جهانی از مسئولین سازمان صنایع هوافضا در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در گفتگو با برنامه رهیافت رادیو اقتصاد اظهار داشت: این مسیر به دست نخبگان و دانشمندان فضایی كشور از 10سال پیش با پرتاب موفق سیمرغ شروع شد؛ "ما می توانیم" را معنا بخشیدیم كه امروز توانستیم بدون اتكا به دیگر كشورها با دانش و ساخت كاملا ایرانی فاز تحقیقاتی آن را تكمیل كنیم و در آینده به سرعت وارد فاز خدماتی جدیدی شویم.

مهندس جهانی افزود: سیاست كلی وزارت دفاع استفاده از شبكه های بیرونی و شركت های دانش بنیان است تا با كسب فناوری در مسیر پیش رو از ظرفیت های شركت های دانش بنیان مولد در بخش های اشتغال زایی و به حركت درآوردن چرخ های اقتصادی كشور نهایت استفاده را ببریم.

وی با تاكید بر ارتباط تنگاتنگ صنعت فضایی با اقتصاد بیان داشت: در بخش ماهواره بر و پایگاه فضایی در طراحی و ساخت از ظرفیت های شركت های دانش بنیان استفاده می شود و چرخ اقتصاد در بخش شركت های دانش بنیان به حركت در می آید. در آینده پروژه سیمرغ وارد فاز خدمات پرتاب خواهد شد تا با قیمت های كاملاً رقابتی با سایر كشورها به اقتصاد كشور كمك كنیم.

وی با اشاره به اینكه امروز ماهواره ما در مدار 450كیلومتری قرار گرفت بیان داشت: با تزریق سه ماهواره و 1010كیلومتریِ اوج، وارد فضای تعدد پرتاب ها شدیم كه قطعا در این حوزه از صنایع و شركت های دانش بنیان استفاده می كنیم تا به ماموریت های سنگین تری در مدار 6000كیلومتری، منظومه سازی، قرار دادن اجرام تا یك تن در مدار و فناوری های دیگر دست یابیم.

جهانی پایداری و مقرون به صرفه بودن صنایع كشور در بخش های شیمی، متالوژی، الكترونیك و مخابرات و مواد كربن، نانو تكنولوژی را از اولویت های اقتصادی این صنعت دانست و خاطر نشان كرد: تبدیل این دانش به محصول رشد اقتصادی را در پی خواهد داشت كه به زودی از این ظرفیت هم بهره مند خواهیم شد.

وی تاریخچه شروع فعالیت های فضایی نیروهای مسلح و سازمان هوافضا را از اواخر دهه 80 اعلام كرد و گفت: صنعت فضایی با موضوع كاوشگرها آغاز شد و بعد با ماهواره بر نصیر 4ماهواره در مدار قرار گرفت كه ماهواره امید در بهمن 87 از آن جمله بود و در بخش محصولات كاوشگر و محصولات زیستی و پرتاب میمون گسترش یافت تا اینكه به ماهواره بر سیمرغ، ذوالجناح رسید و در این دولت هم بلوك انتقال مداری سامان را داشتیم.

دسترسی سریع
رهیافت