رهیافت یكشنبه الی چهارشنبه از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

عدالت این است كه كارگران شهرهای بزرگ بیشتر حقوق بگیرند

رییس مركز بهبود كسب و كار وزارت امور اقتصادی و دارایی بر لزوم رعایت حقوق و دستمزد منطقه ای برای كارگران تاكید كرد.

1402/11/06
|
09:59
|

دكتر سید امیر سیاح در برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد گفت: توافقی شدن و منطقه ای شدن یك امر مجزا است. در خصوص دستمزد منطقه ای اصرار و دلیل و هدف ما این است كه حكم قانون اجرا شود.

وی افزود: مساله دوم اینكه منطقی نیست كارگری كه در كلان شهرها و با آن هزینه مسكن زندگی می كند با كارگری كه در یك شهر كوچك زندگی می كند یك مقدار دستمزد بگیرد. كارگری كه در تهران و اصفهان زندگی می كند از منظر مسكن مشكلات خیلی بیشتری دارد و نباید با كسی كه در یك شهر كوچك زندگی می كند یك اندازه حقوق بگیرند.

رییس مركز بهبود كسب و كار وزارت امور اقتصادی و دارایی یادآورشد: زیر ساخت سازی این حوزه ایجاد شدنی است و اگر دیگران با اصل این مساله مخالف هستند كه دولت را شرمنده كارگران كرده است می توانند بهانه بیاورند كه زیرساخت و شرایط نیست و بهانه های زیادی می شود آورد كه به این وضع موجود دست نزنیم.

وی افزود: در قانون كار این بحث آمده است ولی هنوز دولت ها نتوانسته اند این امر را اجرا كنند اما نباید وضع موجود را كه تولید و كارآفرینی را سركوب می كند را ادامه دهیم.
در بخش دستمزد منطقه ای فرایند به درستی انجام نمی شود.

وی اظهاركرد: درست شدن اوضاع كشور با چوب جادویی میسر نمی شود و باید فرایندها تك به تك اصلاح شود. باید كاری كنیم كه كارآفرین ها فعالیت بهتری داشته باشند و دست بازتری برای حمایت داشته باشند.

وی گفت: در زمینه دستمزد منطقه ای نگاه ما بیشتر نگاه عادلانه است. درست نیست كه كارگری كه می تواند مسكن یك میلیونی اجاره كند با كارگری كه در تهران هشت میلیون هزینه مسكن می دهد به یك اندازه حقوق بگیرند.

وی اظهاركرد: باید مطالعه مفصل و مستقیم و دقیقی در این حوزه انجام دهیم و دستمزد تهرانی باید بیشتر از روستایی باشد. وضع موجود وضع ایدآلی نیست.

رییس مركز بهبود كسب و كار وزارت امور اقتصادی و دارایی یاداورشد: تولید و سرمایه گذاری اشتغال زا و اداره واحدهای اشتغال زا دشوار است . در این وضعیت قدرت چانه زنی كارگران نیز محدود است. زیرا كارفرما نیاز زیادی به كارگر ندارد و تولید زیاد برای او صرفه اقتصادی ندارد.

وی گفت: وقتی تقاضا برای نیروی كار كم است همیشه كارگران مجبور هستند به چانه زنی هستند.

وی اظهاركرد: كارگر و كارفرما و دولت باید موانع تولید اشتغال زا را از بین ببرند. باید وضع موجود را به سمت مطلوب به هم بزنیم و اینكه برای یك تغییر سازنده این همه گارد گرفته شود اصلا مطلوب نیست.

وی گفت: خلاصه طرح این است كه درصد رشد دستمزد در روستا و شهرهای كوچك نباید مساوی تهران و مشهد و كرج باشد.

رییس مركز بهبود كسب و كار وزارت امور اقتصادی و دارایی یادآورشد: این مساله گام اولیه است و قرار نیست در یك روز همه مشكلات از جمله مسكن را حل كنیم. اول باید عدالت را در سطوح اولیه حل كنیم.

وی گفت: تولید اشتغالزا در كشور توسط قانونین ضد تولید و مسایل دیگر سركوب می شود. عرض ما این است كه از دولت فقط نخواهید كه حال كارگران را بپرسید ولی بحث اصلی معیشت است. مطالبه اصلی كارگران و كارفرمایان باید این باشد كه از ما بخواهید موانع تولید اشتغال زا را حل كنیم و بپرسید چرا صنایع توسعه نمی یابد و چرا مسكن را كالای سرمایه ای را می دانیم و نه مصرفی؟ باید از دولت بخواهیم كه چرا نتوانسته است كه مسكن را از كالای سرمایه ای خارج كند.

وی اظهاركرد: شان كارگر زمانی بالا می رود كه تقاضا برای كارگر افزایش یابد كه قدرت چانه زنی اش بیشتر شود.

دسترسی سریع
رهیافت