رهیافت یكشنبه الی چهارشنبه از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

انتقال نقدینگی به سمت بخش‌های مولد؛ منجر به رشد اقتصادی می شود

معاون اقتصادی بانك مركزی گفت: اگر نقدینگی موجود در اقتصاد و تبادلات نقدینگی را به سمت بخش های مولد اقتصادی حركت دهیم منجر به رشد اقتصادی خواهد شد و حتما رشد نقدینگی سازنده خواهد بود.

1402/11/03
|
12:55
|

محمد شیریجیان معاون اقتصادی بانك مركزی در گفت و گو با برنامه «رهیافت» اظهار داشت: موضوع ناترازی در بخش‌های مختلف اقتصادی كشور مشكل ساختاری و مضمن است كه بخشی از آن ناشی از تصمیم های نادرست و سیاست های حمایتی اشتباه است.

وی افزود: نظام تامین مالی كشور بانك محور است و 90 درصد بار تامین مالی كشور را نظام بانكی به دوش می كشد. اگر می خواهیم تامین مالی بلند مدت منجر به توسعه زیرساخت ها شود باید تامین مالی از مسیر بازار سرمایه باشد.

معاون اقتصادی بانك مركزی گفت: طی چند سال اخیر بعد از سال 1397 با بی ثباتی در متغیر های كلان اقتصادی مواجه هستیم، این متغیرها باید به یك ثباتی برسد تا زیرساخت برای سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی فراهم شود. نقدینگی؛ متغیری است كه در بلند مدت و میان مدت بر تورم اثرگذار است.

شیریجیان گفت: اگر نقدینگی موجود در اقتصاد و تبادلات نقدینگی را به سمت بخش های مولد اقتصادی حركت دهیم منجر به رشد اقتصادی خواهد شد و حتما رشد نقدینگی سازنده خواهد بود. اگر بتوانیم تورم را مدیریت كنیم،وضعیت اقتصادی برای فعالان اقتصادی قابل پیش بینی خواهد شد و بنگاه های اقتصادی راحت تر فعالیت خواهند كرد.

دسترسی سریع
رهیافت