رهیافت یكشنبه الی چهارشنبه از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

تلاش برای كاهش سوخت و افزایش تولید برق

گام اول در قانون بودجه برای سه برابری قیمت سوخت نیروگاه ها و بازپرداخت دوباره آن به خودشان، به نحوی است كه هر چه راندمان بالاتر میزان دریافتی شان بیشتر خواهد بود.

1402/08/24
|
09:25
|

دكتر محرابیان وزیر نیرو در گفتگو با برنامه رهیافت اظهار داشت: با افتتاح بیست و سومین نمایشگاه بین المللی صنعت برق شاهد رشد 63 درصدی شركت كنندگان نسبت به سال گذشته بودیم.

دكتر محرابیان مهمترین شاخصه این نمایشگاه را برگزاری جشنواره فن بازار دانست و افزود: شركت های دانش بنیانی كه در سال های گذشته ایده های خود را ارائه می كردند در نمایشگاه امسال به فروش و عرضه فناوری های خود پرداختند.

وی شروع مراحل توسعه صنعت و فناوری را از كسب دانش و تجربه دانست و ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از شركت ها بعد از طی مراحل اولیه با طرح ایده، نمونه سازی و تجاری سازی، به توسعه بازار دست یافتند و صاحب قراردادهای قابل توجهی در این صنعت شده اند.

وزیر نیرو صنعت برق را صنعت پرافتخاری نامید و بیان داشت: قبل از انقلاب وابستگی صددرصدی در فناوری و نیروی انسانی داشتیم كه امروزه با بهره گیری از بهترین متخصصین و نخبگان دانش آموخته دانشگاهی توانستیم علیرغم خودكفایی در این صنعت به صادرات خدمات فنی مهندسی و كالا و تجهیزات دست یابیم.

محرابیان با اشاره به اهمیت قانون حمایت از تولید در این صنایع تصریح كرد: كمیسیون انرژی مجلس قوانین خوبی را در این حوزه مصوب كرده است كه تنها ماده 10 آن با موضوع انتقال یارانه سوخت به آخرین حلقه زنجیره در حال بررسی است كه بر افزایش بهره وری و راندمان به كاهش سوخت تاكید دارد.

وی گفت: در گذشته با ثابت بودن قیمت برق، همه نیروگاه ها به هر مقدار كه نیاز داشتند از این انرژی استفاده می كردند و انگیزه ای برای افزایش راندمان خود نداشتند كه در قانون بودجه امسال مقرر شد تا قیمت سوخت نیرو گاه ها سه برابری در نظر گرفته شود و بازپرداخت آن به آنها بر اساس كاهش سوخت و راندمان بیشتر و تولید بالاتر در نظر گرفته شود.

دسترسی سریع
رهیافت