رهیافت "شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

حمل و نقل برقی تاثیر قابل توجهی در كاهش سوخت و آلودگی دارد.

با توجه به شرایط كشور و آلودگی كلان شهرها استفاده از تولیدات برقی در حمل و نقل عمومی و خصوصی بر كاهش استفاده از سوخت فسیلی و آلاینده ها تاثیر بسزایی دارد.

1402/06/27
|
10:45
|

دكتر محمد اولیاء مدیرعامل گروه مپنا با حضور دربرنامه رهیافت رادیو اقتصاد اظهار داشت: در 3 دهه گذشته گروه مپنا در حوزه صنعت انرژی فعالیت داشته و در حوزه ساخت و تجهیز نیروگاه و برق دستاوردهای زیادی بدست آورده است كه با امتداد این فعالیت در حوزه نفت و گاز بیش از 15 سال است كه در حوزه تجهیزات استراتژی فعالیت می كند ولی از صنعت حمل و نقل ریلی هم غافل نبوده است.

دكتر اولیاء افزود: از 5سال گذشته در حوزه برقی سازی اتوبوسها تا خودرو های سواری هم كارهایی انجام شده تا در این صنعت به بهره وری بیشتری در حوزه دستاوردهای انرژی دست یابیم.

وی با اشاره به اهدافی كه در 2050 برای همه كشورها در جهت استفاده حداقلی از مصرف انرژی های فسیلی درجهت خنثی سازی تولیدات كربنی در جریان است افزود: برای رسیدن به این اهداف چاره ایی جز رفتن به سمت انرژی های تجدیدپذیر برای كاهش آلایندگی و گرمایش زمین نیست.

مدیرعامل مپنا بیان داشت: ما در دوران گذر از برخی انرژی ها باید از گاز، هیدروژن بهره ببریم تا راندمان بالایی داشته و آلودگی كمتری ایجاد كند.

اولیاء با اشاره به تجاری شدن صنعت ایستگاه های شارژ خودرو در كشور و حتی صادرات آن به برخی كشورها گفت: با توجه به تصمیمات دولت درصدد تولید باطری ها وشارژرهایی هستیم كه بتوان از آن در تولیدات خودروهای برقی استفاده كرد. قراردادهایی را هم با شهرداری برای توسعه زیرساختها منعقد كردیم كه به زودی در شهر شاهد آن خواهید بود.

وی با تاكید بر اینكه در اجرای طرح تولید برقی سازی خودرو ها نیازمند توسعه فناوری و سرمایه گذاری هستیم افزود: برای توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر در سطح كلان بایستی اقتصاد انرژی درست شود تا سرمایه گذاران در این حوزه ورود كنند و كار توسعه یابد كه اقدامات خوبی هم صورت پذیرفته است.

دكتر اولیا ادامه داد: فناوری های ما با آنچه در این حوزه در دنیا در حال اجراست برابری می كند ولی همزمان با تولید باید سرمایه گذاری و واردات هم انجام شود تا در حوزه محیط زیست به اهداف تعیین شده برسیم.

وی در انتها با اشاره به تكمیل زنجیره تولید در این خصوص گفت: مزیت های اقتصادی این طرح باعث اشتغال بیشتر، توسعه طرح ها و تولید و ذخیره سازی انرژی های تجدیدپذیر می شود.

دسترسی سریع
رهیافت