رهیافت "شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

گواهی سپرده نفت خام ابزاری جدید در بازار مالی كشور +فایل صوتی

مدیرعامل بورس انرژی ایران گفت: گواهی سپرده نفت خام یك ابزار جدید در بازار مالی كشور است.

1401/12/23
|
11:25
|

«علی نقوی» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: این گواهی جزو ابزارهای استاندارد در بورس‌های كالایی محسوب و مورد معامله قرار می‌گیرد.

وی همچنین اظهارداشت: معاملات گواهی سپرده نفت خام در همان چهارچوب در بورس انرژی ایران شروع و از چشم‌انداز بسیار روشنی برخوردار است.

مدیرعامل بورس انرژی ایران گفت: هدف نهایی عرضه گواهی سپرده نفت خام در بورس اینكه در مدت چند سال آینده بجای استفاده از شاخص قیمت نفت برنت برای نرخ‌گذاری نفت خام كشور بر اساس شاخصی كه در بورس انرژی ایران طراحی و تعیین می‌شود مبنای قیمت‌گذاری قرار گیرد.

وی در ادامه با بیان اینكه گواهی سپرده نفت خام یك ابزار جدید در بازار مالی كشور است، افزود: همواره این مطالبه وجود داشت مبنی بر وجود ابزاری در كشور تا بتوان بر مبنای نفت خام مبادلاتی را انجام داد.

نقوی با اعلام اینكه معاملات گواهی سپرده نفت خام از امروز در بورس انرژی ایران شروع شده است، اظهار داشت: علاوه بر اشخاص حقوقی افراد حقیقی هم می‌توانند از طریق شركت‌های سبدگردان به این بازار ورود پیدا كنند.

وی همچنین از رونمایی صندوق‌های كالایی ویژه گواهی طی سال آینده در بورس انرژی ایران خبر داد و افزود: با رونمایی این صندوق‌ها مردم می‌توانند با مبالغ بسیار پائین در حد یك میلیون تومان واحدهای صندوق را خریداری كنند.

مدیر عامل بورس انرژی ایران یادآور شد: با این اقدام طیف بسیار گسترده‌ تری در كشور مشمول ورود به این معاملات خواهند شد.

دسترسی سریع
رهیافت