رهیافت "شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

ایجاد مركز مبادله ارزی در بانك مركزی اقدامی رو به جلو

یك كارشناس اقتصادی ایجاد مركز مبادله ارزی را یك اقدام مثبت و رو به جلو در بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران برشمرد.

1401/12/22
|
10:34
|

«محمد شیریجیان» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد با بیان اینكه شكل گیری مركز مبادله ارزی از جمله مطالبات بر زمین مانده بود، افزود: با تغییر رئیس كل و اهتمام جدی كه تیم جدید مدیریت بانك مركزی به ساماندهی حوزه بازار ارز داشت خوشبختانه این مركز شكل گرفت.

وی اظهارداشت: بطوركلی تمامی ظرفیت‌های ارزی كشور به لحاظ ارزآوری و نیازهای ارزی از سمت ارزبری و تقاضا در مركز مزبور ساماندهی و این فرآیند روز به روز در حال تكمیل و تكمیل‌تر شدن است.

این كارشناس اقتصادی گفت: با شكل گیری مركز مبادله ارزی هم شفافیت در بازار به وجود آمد، هم عرضه و تقاضا بطور كامل مشخص شد و هم قیمت‌ها بر اساس عرضه و تقاضای واقعی در این بازار شكل گرفت.

وی در ادامه افزود: بخش عمده‌ای از هیجاناتی كه طی چند ماه اخیر در بازار ارز كشور اتفاق افتاد ریشه در انتظارات مردم داشت.

شریجیان اظهارداشت: انتظارت تورمی، ابهامات در خصوص آینده اقتصاد ایران و همینطور شكل گیری جذابیت دارایی‌های خارجی نسبت به دارایی داخلی در عمل باعث شد یكسری رفتارهای هیجانی توسط بخشی از مردم به خصوص سرمایه گذاران خرد سر بزند.

وی عنوان كرد: متاسفانه اغلب ضرركنندگان این بازار نیز همین خرد سرمایه گذارانند كه بصورت هیجانی رفتار می‌كنند و گوش به توصیه كارشناسان و صاحب نظران در این عرصه نمی‌دهند.

این كارشناس اقتصادی گفت: اتفاقاتی كه در بازار ارز افتاد با هیچ منطق اقتصادی سازگار نبود چراكه بنیان‌های اقتصادی و ظرفیت‌های ارزی كشور هیچ تناسبی با نرخ‌های كه تا چند هفته پیش در بازار شكل گرفته بود، نداشت.

وی افزود: صادرات غیر نفتی ایران طی 11 ماهه گذشته 49 میلیارد دلار و همینطور واردات كشور در همین بازه زمانی 54 میلیارد دلار بوده است.

دسترسی سریع
رهیافت