رهیافت "شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

نرخ ارز رو به سراشیبی / اثرات روانی بازار ارز تخلیه شد

رئیس كنفدراسیون صادرات ایران از كاهش قیمت ارز در بازار خبر داد.

1401/12/22
|
09:19
|

«محمد لاهوتی» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: با تغییر رئیس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران پیش بینی این بود كه بازار ارز ثبات بیشتری پیدا كند و سیاست‌های جدیدی كه اعمال می‌شود بتوان كمی این نرخ سركش را رام كند.

وی همچنین اظهار داشت: متاسفانه علی رغم سیاست‌های جدیدی كه اعمال شد به دلائل متعددی شاید آن نتیجه‌ای كه مطلوب نظر بود حاصل نشد.

رئیس كنفدراسیون صادرات ایران گفت: شوربختانه افزایش پشت سرهم نرخ ارز موضوع تجارت خارجی كشور اعم از صادرات و واردات را به شدت تحت تاثیر قرار داده بود.

وی افزود: خوشبختانه از هفته گذشته موضوع از سرگیری روابط ایران و عربستان و همینطور آزادسازی منابع ایران در عراق بر بازار تاثیر مثبت گذاشت و از سمت دیگر سیاست‌های كه گذاشته شده بود و اجرا می‌شد فاصله خود را با نرخ بازار ارز آزاد كم و در ضمن صادر كنندگان را هم تشویق كرد تا ارز صادراتی خود را سریعتر به چرخه برگردانند.

لاهوتی بیان داشت: همه این عوامل دست به دست هم داد تا روند قیمت ارز در بازار بر مدار كاهشی قرار گیرد و به تبع اثرات روانی بازار تخلیه و تقاضاهای كاذب فروكش كند.

وی یادآور شد: به نظر می‌رسد اگر این روند ادامه پیدا كند به خصوص كاهش تنش‌های سیاسی در منطقه كمك خواهد كرد اقتصاد ایران با ثبات‌تر و از تلاطم‌های منطقه‌ای به معنای واقعی فاصله گیرد.

دسترسی سریع
رهیافت