رهیافت "شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

حجم عملیات 10 ماهه گمركی در كشور معادل 134 میلیون تن كالاست

معاون امور گمركی گمرك جمهوری اسلامی ایران گفت: حجم عملیات گمركی 160 گمرك كشور طی 10 ماهه سال جاری معادل 134 میلیون تن كالای وارداتی و صادراتی به ارزش بیش از 90 میلیارد دلار بوده است.

1401/11/12
|
10:26
|

«فرود عسگری» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: در حال حاضر 26 دستگاه و سازمان در گمرك جمهوری اسلامی ایران نقش آفرین هستند.

وی همچنین اظهارداشت: غیر از این گمرك باید 45 قانون را برای ورود كالا به كشور و همینطور صدور كالا از كشور هم رعایت كند.

معاون امور گمركی گمرك جمهوری اسلامی ایران ضمن اشاره به وصول 22 نوع عوارض مربوط به دستگاه‌های مختلف از سوی گمرك گفت: عوارضی كه به موجب قانون بودجه و عوارض متعددی كه دستگاه‌های مختلف در ردیف‌های بودجه‌ای ایجاد می‌كنند.

وی در ادامه از وجود 12 رویه گمركی در كشور خبرداد و افزود: این حالیكه رویه گمركی در دنیا طبق استاندارد سه تا پنج رویه است.

عسگری اظهارداشت: علی رغم تمامی این مسائل همكاران در 160 گمرك موجود در كشور طی 10 ماهه سال جاری حجم عملیاتی معادل 134 میلیون تن كالای وارداتی و صادراتی به ارزش بیش از 90 میلیارد دلار انجام داده اند.

وی به رادیو اقتصاد عنوان كرد: در حال حاضر تمامی استان‌های كشور دارای گمرك چه مرزی و چه مركزی هستند.

معاون امور گمركی گمرك جمهوری اسلامی ایران از وجود 31 بازارچه مرزی، 79 منطقه ویژه اقتصادی و 7منطقه فعال آزاد تجاری و صنعتی در كشور خبر داد و گفت: هم اكنون از 79 منطقه ویژه اقتصادی در كشور 31 منطقه فعال و گمرك در این مناطق مستقر است.

وی افزود: علاوه بر این گمرك در هفت منطقه فعال آزاد تجاری و صنعتی كشور مستقر و همینطور هشت منطقه آزاد دیگر به گمرك ابلاغ شده كه باید در این مناطق هم مستقر شود.

عسگری در ادامه با بیان اینكه تعداد ردیف – تعرفه‌ها از جمله مشكلات در حوزه تجارت خارجی كشور است، یادآور شد: طبقات تعرفه‌ای در كشور زمانی 30 طبقه بود كه اكنون به 10 طبقه رسیده و در ضمن ماخذهای این ردیف- تعرفه‌ها خیلی متفاوت است.

دسترسی سریع
رهیافت