رهیافت "شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

تجارت آزاد بین ایران و سوریه فعال می شود

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران از احیا و فعال سازی تجارت آزاد بین ایران و سوریه در آینده نزدیك خبر داد.

1401/11/05
|
13:37
|

«علیرضا پیمان پاك» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: در حال حاضر تجارت آزاد بین ایران و سوریه غیرفعال است.

وی همچنین اظهارداشت: سازمان توسعه تجارت ایران طی هفت تا هشت ماه گذشته با همكاری دستگاه های مختلف درصدد احیا و فعال سازی تجارت آزاد بین ایران و سوریه است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار امیدواری كرد كه تا چند ماه آینده تجارت آزاد ایران با سوریه فعال شود.

وی در ادامه ضمن اشاره به اینكه گام اول در بحث توسعه تجارت «توسعه بازار » است، افزود: توسعه بازار در قالب رویداد های مختلف اعم از برگزاری نمایشگاه ها، اعزام هیئت های تجاری و بسیاری موارد دیگر است.

پیمان پاك اظهارداشت: زمانی كه تجار دو كشور با یكدیگر ارتباط برقرار می كنند برای اینكه این ارتباط تجاری پایدار و مستمر باشد و همینطور بتوان با رقبا در سطح بازارهای جهانی رقابت كرد نیازمند یكسری الزامات است.

وی با تاكید بر اینكه یكی از مهمترین الزامات بحث امیتازات تعرفه ای است، عنوان كرد: در بازار كشورهای مختلف صدها برند و بنگاه های اقتصادی در حال فعالیت هستند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینكه بازاردر دنیای امروز اغلب رقابتی است، گفت: در این عرصه رقابت كشورهایی موفق هستند كه یكی از راهبردهای شان اینكه بتوانند با كشورهای هدف از مزایایی تعرفه ای و كاهش تعرفه ها استفاده كنند.

وی افزود: استفاده از تعرفه های ترجیحی و تجارت آزاد با كشورهای مختلف فرصت ذی قیمتی به كشورها می دهد كه باید از این فرصت به نحو احسن استفاده كرد.

پیمان پاك اظهارداشت: اگر جمهوری اسلامی ایران به تجارت جهانی ملحق و تعرفه ها در تمامی كد كالاها صفر شود این شاید در بخشی از حوزه ها مثل رشته ها، و صنایع و كالاهای كه دولت برنامه حمایت از ساخت داخل دارد برای كشور چالش ایجاد كند.

وی عنوان كرد: اما وقتی كشور وارد تجارت های آزاد و تعرفه های ترجیحی منطقه ای و دو جانبه می شود بر اساس كشورهای دارای اقتصاد مكمل می توان این پیمان ها را دنبال و از امتیازات بین المللی استفاده و بازارهای منطقه ای خود را شناسایی كند مسئله ای كه شاید تا پیش از این خیلی مورد توجه نبود.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران افزود: ایران در بحث تجارت آزاد فقط یك تجارت آزاد با سوریه دارد كه متاسفانه آنهم غیرفعال است.

وی یادآور شد: ناگفته نماند جمهوری اسلامی ایران در بحث تجارت ترجیحی و آزاد فعالیت های گسترده ای با كشورهای دارای اقتصاد مكمل آغاز كرده است.

دسترسی سریع
رهیافت