رهیافت "شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

سالانه 1.5 میلیون دستگاه خودرو در كشور نیاز است

نماینده مردم زنجان و رئیس كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: بطوركلی هر سال 1.5 میلیون دستگاه خودرو در كشور نیاز است.

1401/11/02
|
08:18
|

«مصطفی طاهری» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: تولید خودرو از سال 1397 در كشور به دلیل تحریم‌ها و خروج آمریكا از برجام به شدت كاهش یافته است.

وی همچنین اظهارداشت: متاسفانه از سال 1397 به بعد هر سال پشت سر هم تولید خودرو در كشور بر مدار كاهشی بوده و به یك معنا در چهار سال گذشته هر سال نصف نیاز واقعی یعنی بین 600 تا 700 هزار دستگاه خودرو در مملكت تولید شده است.

نماینده مردم زنجان و رئیس كمیسیون صنایع و معدن مجلس شورای اسلامی گفت: قبل از سال 1397 واردات خودرو به كشور انجام می‌شد كه در طول چهار سال گذشته هیچ گونه وارداتی به داخل صورت نگرفته است.

وی در ادامه افزود: بطوركلی كشور با یك نیاز انباشته از خودروهای داخلی و وارداتی مواجه شده كه این نیاز هنوز وجود دارد و برطرف نشده است.

طاهری بیان داشت:تولید خودرو در كشور طبق برنامه‌ریزی‌های وزارت صمت در سال 1403 به سه میلیون دستگاه خواهد رسید ولی برای امروز خیلی فایده‌ای نخواهد داشت.

وی با تاكید بر اینكه عرضه خودرو در بورس كالا تقاضاهای كاذب و فاصله قیمتی بین كارخانه و بازار را از بین می‌برد، عنوان كرد: كسی كه از بورس كالا خودرو خریداری می‌كند از نظر قیمتی خیلی اختلافی با بازار نخواهد داشت از اینرو انگیزه فقط می‌تواند انگیزه واقعی باشد.

نماینده مردم زنجان و رئیس كمیسیون صنایع و معدن مجلس شورای اسلامی یادآورشد: ناگفته نماند این كمیسیون مخالف نحوه عرضه خودرو به شكل فعلی در بورس كالاست چون خودروساز عرضه را مدیریت و با قیمت مورد نظرخودرو را به فروش رسانده و موجب تعارض منافع می‌شود.

دسترسی سریع
رهیافت