رهیافت "شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 21:05 به مدت 50 دقیقه

امنیت زیرساخت اولیه هر فعالیت اقتصادی است

یك كارشناس حوزه اقتصاد سیاسی گفت: امنیت زیرساخت اولیه هر فعالیت اقتصادی، رونق تولید و كسب و كار در هر كشوری است.

1401/09/02
|
10:56
|

«محمدصادق كوشكی» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: اگر امنیت در جامعه خدشه دار یا بطوركلی وجود نداشته باشد در عمل هیچ گونه فعالیت اقتصادی پایداری در چنین جوامعی شكل نخواهد گرفت.

وی اظهارداشت: نسبت بین سیاست و اقتصاد یكی از موضوعات اصلی و مهم حوزه اقتصاد سیاسی است یعنی تاثیراتی كه عرصه اقتصاد از عرصه سیاست می گیرد.

این كارشناس حوزه اقتصاد سیاسی با اشاره به اینكه منطقه كردستان از مناطق كمتر توسعه كشور است، گفت: مناطقی جنوبی استان آذربایجان غربی یعنی مهاباد، كردستان و همینطور مناطق غربی استان كرمانشاه مثل جوانرود، روانسر، پاوه و غیره جزو محدوده های كرد نشین در كشور محسوب می شوند.

وی در ادامه افزود: متاسفانه امنیت این مناطق بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا روزهای انتهای دفاع مقدس یعنی از سال های 1358 تا 1372 توسط گروه های تروریستی تجزیه طلب خدشه دار شده بود.

كوشكی بیان داشت: در یك مقطع دیگر یعنی طی سال های 1390 تا به امروز همه شاهدند گروه های تجزیه طلب و تروریستی به انحاء مختلف مشغول فعالیت در این مناطق هستند.

وی عنوان كرد: نتیجه فعالیت گروه های مزبور این شده كه حتی شهروندان خود مناطق كردنشین نه تنها هیچ گونه رغبتی برای سرمایه گذاری در مناطق خود نداشته باشند بلكه ترجیح می دهند سرمایه های خود را برای سرمایه گذاری به مناطق دیگر كشور منتقل كنند.

این كارشناس حوزه اقتصاد سیاسی گفت: فعالیت های گروه های تروریستی و تجزیه طلب حتی انگیزه سرمایه گذاری را از سرمایه گذاران بومی منطقه كردنشین در كشور گرفته است.

وی افزود: اگر سرمایه گذاری هم در این مناطق صورت گرفته باشد با وقوع حوادث ناامن كننده ای مثل اغتشاشات اخیر در منطقه هیچ دل و دماغی برای توسعه كسب و كارها باقی نگذاشته است.

كوشكی به رادیو اقتصاد یادآورشد: متاسفانه نسبت امنیت، ثبات و توسعه اقتصادی را می توان به وضوح در این مناطق دید.

دسترسی سریع
رهیافت