رهیافت "شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 20:05 به مدت 50 دقیقه

پوریا قلی خانی: عمده تجارت ایران با اتحادیه اوراسیا مربوط به روسیه است

مدیر موسسه مطالعات اقتصاد خلیج فارس گفت: عمده تجارت ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا مربوط با كشور روسیه است.

1401/06/30
|
10:46

«پوریا قلی خانی» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: انعقاد توافقنامه بین ایران و اتحادیه ارواسیا فرصت بی نظیری برای تجار و تولیدكنندگان ایرانی ایجاد كرده است.

وی همچنین اظهارداشت: با توجه به مزیت های رقابتی كه ایران نسبت به كشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا دارد باید بیشترین تمركز خود را بر روی محصولات كشاورزی، صنایع غذایی و دارویی معطوف كند.

مدیر موسسه مطالعات اقتصاد خلیج فارس گفت: بطوركلی در خیلی از حوزه های دیگر رقبای بسیار جدی هم در خود فدراسیون روسیه و هم رقبای از تركیه در این بازار وجود دارد.

وی در ادامه ضمن اشاره به موانع توسعه صادرات برای شركت های فعال در حوزه صنایع غذایی، كشاورزی و دارویی كشور افزود: در حال حاضر نخستین و مهمترین مسئله ای كه برای تجارت این محصولات با روسیه وجود دارد نبود زیر ساخت های حمل و نقل مناسب است.

قلی خانی بیان داشت: به رغم تمام وعده های داده شده كریدور شمال – جنوب از نظر ریلی هنوز به فدراسیون روسیه وصل نشده است.

وی ادامه داد: تكمیل مسیر خط راه آهن رشت – آستارا باید بصورت جدی در اولویت كاری وزارت راه و شهرسازی قرارگیرد تا تجار و بازرگانان داخلی بتواند كالاهای خود را راحت، سریع و ارزان به بازارهای مقصد حمل كنند.

مدیر موسسه مطالعات اقتصاد خلیج فارس افزود: با توجه به جنگی كه بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان اتفاق افتاده آذربایجانی ها حمل و نقل كانتیری ایران كه از طریق جاده ای به سمت روسیه می رود را به شدت آزار می دهند، پلمپ كانتینرها را باز می كنند و اجازه نمی دهند آن طوری كه باید و شاید محصولات كه اغلب فسادپذیر هستند با سرعت به این كشور برسد.

وی به رادیو اقتصاد یادآورشد: نخستین اولویت در شرایط فعلی حمل و نقل ریلی است كه باید به شدت روی این موضوع تمركز شود.

دسترسی سریع
رهیافت