رهیافت "شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 20:05 به مدت 50 دقیقه

میرهادی سیدی: حجم تجارت ایران و اتحادیه اوراسیا به 5 میلیارد دلار رسید

مشاور امور بین الملل و توافق نامه های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در حال حاضر حجم تجارت ایران و اتحادیه اوراسیا به پنج میلیارد دلار رسیده است.

1401/06/29
|
10:23

«میرهادی سیدی» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: ایران با یك موافقت نامه تجارت ترجیحی با پوشش محدود با اتحادیه اقتصادی اوراسیا از سه سال پیش اجرایی كرده است.

وی در ادامه اظهارداشت: وقتی این موافقت نامه اجرایی می شد مجموع حجم تجارت دو طرف 2.5 میلیارد دلار بود كه هم اكنون این عدد به 5 میلیارد دلار رسیده است.

مشاور امور بین الملل و توافق نامه های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در حال حاضر اقلام اصلی واردات ایران از كشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا می توان به كالاهای اساسی مثل گندم، ذرت، جو، دانه های روغنی و نظایر این اشاره كرد.

وی همچنین در خصوص پیش بینی حجم تجارت ایران با كشورهای حوزه اوراسیا تا پایان سال 1401 افزود: عوامل مختلفی در این قضیه دخیل است و به راحتی نمی توان حجم تجارت ایران با اتحادیه اوراسیا را پیش بینی كرد اما طی یك تا دو ماهه اخیر تجارت بین دو طرف افزایش قابل توجهی داشته است.

سیدی اضافه كرد: بر آورده های مطالعاتی نشان می دهد نزدیك به 30 میلیارد دلار حجم تجارت دو طرف یعنی بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا جای رشد دارد.

وی اظهارداشت: با توجه به اقدامات صورت گرفته و همینطور تمركزی كه سازمان توسعه تجارت ایران بر این حوزه دارد امید می رود افزایش تجارت ایران با كشورهای عضو اتحادیه اوراسیا با نرخ رشد بیشتری امسال هم ادامه پیدا كند.

مشاور امور بین الملل و توافق نامه های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران گفت: اتحادیه اوراسیا ضمن داشتن بیش از 180 میلیون نفر جمعیت یك سرزمین گستره با تولیدات به نسبت متنوع است.

وی به رادیو اقتصاد افزود: ایران نیازهای وارداتی عدیده ای دارد و هم اكنون این نیاز از كشورهای مختلف در حال تامین است.

سیدی در ادامه یادآور شد: كالاهای متنوعی در بازار اوراسیا تولید ولی كمتر از این حوزه وارداتی رخ داده است برای مثال گوشت قرمز به وفور در این بازار یافت می شود اما به دلائل مختلف كالای مزبور از كشورهای مختلفی مثل برزیل بصورت سنتی وارد و كمتر تمایل بوده از بازار اوراسیا گوشت قرمز وارد كشور شود.

دسترسی سریع
رهیافت