رهیافت "شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 20:05 به مدت 50 دقیقه

امیر عابدی: موافقت نامه اوراسیا از اتفاقات بی نظیر در كشور است

رئیس كمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران گفت: موافقت نامه اوراسیا از اتفاقات بسیار خوب و شاید بی نظیر در دوران پس از انقلاب است كه دولت ها بویژه دستگاه دیپلماسی با پیگیر مجدانه خود توانسته اند این مهم را به سرانجام برسانند.

1401/06/29
|
10:23

«امیر عابدی» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: موافقت‌نامه تجارت ترجیحی میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا متشكل از كشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان با پوشش 360 قلم كالا از طرف ایران و 502 قلم كالا از طرف اوراسیا از آبان ماه سال 1398 آغاز شد.

وی همچنین اظهارداشت: طبق توافقات دو طرف تصمیم گرفتند كه طی مدت سه سال زمینه‌سازی‌های لازم برای حركت به سمت موافقت نامه تجارت آزاد صورت گیرد.

رئیس كمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران گفت: موافقت نامه اوراسیا برای ایران یك تمرینی برای رسیدن به دروازه بزرگ تجارت جهانی خواهد بود كه بتوان از این فرصت منطقه ای به خوبی استفاده كرد.

وی در ادامه افزود: از منظر بخش خصوصی و اتاق بازرگانی موافقت نامه اوراسیا از موافقت نامه های بی نظیر و خوب در كشور است.

عابدی توسعه سطح مناسبات تجاری با كشورهای عضو اوراسیا را فرصتی پیش روی اقتصاد ایران دانست و اظهارداشت: برقراری، احیا و تقویت روابط تجاری با كشورهای دیگر به ویژه همسایگان یكی از مطالبات جدی فعالان اقتصادی از دولت‌های مختلف بوده است.

وی با اشاره به اینكه امضای موافقت‌نامه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا فرصت‌های زیادی پیش روی اقتصاد ایران قرار داده است، عنوان كرد: انعقاد تفاهمنامه‌های تجارت آزاد راهی مناسب و ضروری در توسعه مبادلات بین‌المللی است.

رئیس كمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران گفت: فراهم كردن امكان تجارت رشد اقتصادی را افزایش داده و ظرفیت‌های صادراتی و تولیدی را شكوفا می‌كند.

وی در ادامه افزود: اگر یكسری موانع داخلی برطرف نشود نمی توان از این فرصت یعنی موافقت نامه اوراسیا به خوبی استفاده كرد.

عابدی بیان داشت: اختلافی كه در چند سال پیش بین تركیه و روسیه به وجود آمد ایران نتوانست به خوبی از فرصت پیش آمده استفاده كند.

وی اضافه كرد: تلاش زیادی در این رابطه انجام شد اما این تلاش ها به نحو باید و شاید به سر انجام مطلوب و مقصود خود نرسید چون حوزه های زیر ساختی كشور آمادگی پذیرش سرعت انتقال تجاری و عقد قرارداد برایش ناممكن بود.

رئیس كمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران گفت: اتفاقی كه در هشت ماه گذشته در منطقه ایجاد كرد و از نظرژئوپلیتیك ایران را در یك مسیر كریدور بسیار خوب ترانزیتی و تجاری قرار داد متاسفانه كشور هنوز در حوزه ظرفیت سازی ها در بخش تولید با مشكلات و محدودیت های مواجه است.

وی افزود: بطوركلی در بحث تقاضای صادرات حوزه سرمایه در گردش و نقدینگی بخش تجاری باید از اولویت برخوردار شود تا بتواند تولید رشد و به تبع صادرات هم افزایش پیدا كند.

عابدی بیان داشت: تورم مانع دیگر در حوزه عرضه صادرات است پس كاهش و كنترل نرخ تورم هم می تواند در بهره مندی هرچه بیشتر از این فرصت منطقه ای بسیار نقش آفرین باشد.

وی در ادامه با بیان اینكه مشكل مهمتر در این حوزه بحث نرخ ارز و نوسانات نرخ ارز است، یادآورشد: بخش خصوصی آزاد سازی كامل نرخ ارز و رهایی از چند گانگی نرخ ارز را همیشه از دولت ها طلب كرده است.

دسترسی سریع
رهیافت