رهیافت "شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 21:05 به مدت 50 دقیقه

علیرضا پیمان پاك: لزوم تبدیل تجارت و صادرات از سنتی به مدرن در كشور/ جایگزینی دلار محقق شد

پیمان پاك گفت: تمام تلاش بر اینكه در كنار رویكرد فعال سازی دیپلماسی تجاری و اقتصادی بتوان تجارت و بحث صادرات كشور را از حالت روش ها و شیوه های سنتی و قدیمی به روز و مدرن تبدیل و با روش های جهانی در این مسیر به سمت جو گام برداشت.

1401/06/09
|
08:51
|

«علیرضا پیمان پاك» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد ضمن تبریك هفته دولت افزود: خوشبختانه طی یكساله گذشته فعالیت‌های خیلی شاخصی در حوزه دیپلماسی اقتصادی و حوزه تجارت خارجی كشور صورت گرفته است.

وی ضمن اشاره به اینكه روند صادرات كشور در طول یكساله دولت سیزدهم از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است، اظهارداشت: در كنار رشد صادرات به بازارهای جدید و اولویت‌های اساسی كشور مثل بازار ممالك همسایه ،بحث جدی شدن توسعه تجاری ایران و همچنین همكاری‌های صنعتی با كشورهای حوزه اوراسیا و روسیه، فعال شدن ظرفیت‌های ترانزیتی كشور و ورود جدی ایران به كریدورهای منطقه‌ای در این بازه زمانی توجه جدی شده است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران ضمن اشاره به رشد چهاربرابری صادرات خدمات فنی و مهندسی كشور در دولت مردمی گفت: علاوه بر این سازمان در بسیاری از حوزه‌ها توانسته كریدورهای شمال به جنوب و شرق به غرب را احیا و همینطور ظرفیت‌های بنادر و ترانزیتی كشور را فعال كند.

وی در ادامه افزود: تمامی این آمار و اطلاعات نشان می‌دهد توسعه تجارت و صادرات در كشور با رونق خوبی رو به روست.

پیمان پاك ضمن اشاربه به ترسیم كامل زنجیره تجارت خارجی و صادرات كشور اظهارداشت: سازمان توسعه تجارت در دولت مردمی نه تنها در توسعه بازار و فعال‌سازی دیپلماسی اقتصادی بلكه در بخش‌های كه جزو الزامات توسعه صادرات بوده مثل بحث لجستیك، مسائل مربوط به امورگمركی، موافقت نامه هاو توافق‌های منطقه‌ای مثل پیمان ارواسیا و شانگهای، بحث فعال‌سازی تجارت آزاد و تعرفه‌های ترجیحی با كشورهای همسایه، مسائل مربوط به همسان‌سازی و هماهنگی استانداردها، پروتكل‌های قرنطینه دامپزشكی و مباحث دیگر اقدامات خوبی طی این مدت صورت گرفته است.

وی عنوان كرد: از دیگر اقدامات در این زمینه می‌توان به مسائل مربوط به لجستیك، ایجاد خطوط منظم دریایی با كشورها و نقاط هدف كمتر توجه شده مثل آفریقا و جنوب شرق آسیا، فعال‌سازی ظرفیت‌های ایران در حوزه خزر و همینطور فعال‌سازی ظرفیت‌ها در حوزه‌های بانكی مثل پیمان‌های پولی دو جانبه ایران با روسیه و ایران با چین اشاره كرد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران ضمن اشاره به اینكه طی یكساله گذشته جایگزینی دلار محقق شده است، گفت: در حال حاضر پیمان دوجانبه پولی بین ایران و روسیه فعال شده و این پیمان دو جانبه با چین در حال فعال شدن است.

وی افزود: ظرفیت بیمه‌های بین المللی با فعال كردن صندوق ضمانت صادرات با كشورهای هدف به منظور جایگزینی اعتبار اسنادی ( ال سی) از دیگر اقدامات در دولت سیزدهم بوده است.

پیمان پاك اظهارداشت: استفاده از فناوری‌ها، روش‌های نوین و دانش بنیانی مثل سامانه‌های بلاكچین، پلتفرم‌های بازاریابی و ارتباط پلتفرم‌های داخلی ایران به پلتفرم‌های بین‌المللی و غیره از دیگر فعالیت‌های بود كه در طول یكساله گذشته در كشور صورت گرفته است.

وی در ادامه یادآورشد: این سازمان در طول یكساله دولت مردمی بیش از 150 اقدام زیر ساختی انجام داده كه بخشی از این اقدامات به نتیجه رسیده و بخشی هم طی شش تا هفت ماه آینده به نتیجه خواهد رسید و به تبع ظرفیت‌های مناسبی را ایجاد می‌كند.

دسترسی سریع
رهیافت