بهارستان جمعه از ساعت 15:00 به مدت 40 دقیقه

غلامرضا مرحبا: ضرورت بازنگری جدی قانون بانكداری اسلامی در كشور

نماینده مردم آستارا و عضو كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: قانون بانكداری اسلامی در كشور بسیار قدیمی و نیازمند بازنگری جدی بود.

1401/07/16
|
14:01
|

«غلامرضا مرحبا» در برنامه بهارستان رادیو اقتصاد افزود: در دهه 60 بر مبنای قانونی كه از قبل وجود داشت و به منظور هماهنگی و انطباق این قانون با شرع مبین اسلام اقداماتی روی قانون مزبور صورت گرفت وكشور صاحب قانونی تحت عنوان قانون بانكداری اسلامی شد.

وی اظهارداشت: نارضایتی های زیادی از سوی صنعت بانكداری، مردم، صنعتگران و دیگر فعالان اقتصادی نسبت به قانون بانكداری اسلامی وجود داشت از اینرو ضرورت ایجاب می كرد مجلس این قانون را بصورت جدی مورد مداقه و بازنگری قرار دهد.

نماینده مردم آستارا و عضو كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اقتصاد ایران بانك محور است یعنی در حال حاضر بخش عمده ای از اقتصاد كشور را سیستم بانكی تامین مالی می كند.

وی در ادامه افزود: بهبود وضعیت بانك ها و موسسات مالی بدون اصلاحات ساختاری بر نظام بانكی كشور و تغییر دیدگاه ها امكان پذیر نیست.

مرحبا اضافه كرد: نظام بانكی و صنعت بانكداری در كشور به عنوان مهمترین ركن تامین مالی در سطح خرد و كلان از مهمترین عرصه هایست كه باید به دور از هر گونه هیجان و تنها با دید كارشناسی و علم حاكم بر این صنعت جهانی البته در چارچوب نظام فقهی و شرعی اسلامی به این مهم نگریسته شود.

وی یادآورشد: بخش عمده ای از طرح بانكداری جمهوری اسلامی ایران طی ماه های گذشته در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و تنها 10 ماده از این طرح از صحن به كمیسیون اقتصادی ارجاع تا دوباره مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

دسترسی سریع
بهارستان