روی خط اقتصاد شنبه الی سه شنبه از ساعت 19:05 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

روي خط اقتصاد

پیمان پاك: سهم 120 میلیون دلاری ایران از تجارت 5 میلیارد دلاری سوریه

پیمان پاك گفت: سوریه سالانه 5 میلیارد دلار تجارت خارجی دارد كه بیشترین سهم آن نصیب چین، روسیه و تركیه می شود.

1400/09/14
|
11:39

به گزارش رادیو اقتصاد پیمان پاك رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در گفتگو با برنامه روی خط اقتصاد گفت: دولت سوریه به دلیل بحران های مالی بوجود آمده سهم تجارت خارجی خود را از 20 میلیارد دلار به 5 میلیارد دلار كاهش داد و سیاست خود را به تولید داخلی تغییر داده است.

وی ادامه داد: مهم ترین دلیل سهم ناچیز ایران از تجارت با سوریه نقل و انتقال ارزی و لجستیك است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد : راههای انتقال كالاهای ایرانی به سوریه از مرز زمینی كشور عراق است كه به دلیل ناامنی در مرز بو كمال در مرز سوریه و عراق این فرصت از دست رفته است و دولت عراق تاكنون همكاری لازم را انجام نداده است.

وی صادرات از راههای دریایی را مقرون به صرفه ندانست و افزود: حمل و نقل دریایی به دلیل طولانی بودن مسیر و زمان انتقال و عدم حمل كالا از كشور مقصد، مقرون به صرفه نیست و مورد استقبال تجار ایرانی واقع نمی شود.

پیمان پاك از مذاكرات سه جانبه ایران و عراق و سوریه به منظور تسهیل تجارت در آینده نزدیك خبر داد.

وی در خصوص بهره گیری سوریه از خدمات مهندسی كشورهای دیگر گفت: مهندسان چینی، روسی و یا اماراتی در مقابل خدمات به سوریه مبادرت به سرمایه گذاری در خطوط تولید می نمایند كه این روش با سیاست های ممنوعیت خروج ارزی كشور سوریه تطابق دارد حال اینكه مهندسان ما به دلیل بحران ارزی نمی توانند خدمات لازم را به این كشور بدهند.

دسترسی سریع
روی خط اقتصاد