روی خط اقتصاد شنبه الی سه شنبه از ساعت 19:05 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

روي خط اقتصاد

رئیس انجمن بلاكچین ایران: تیغ دولبه‌ای به نام ارز دیجیتال/شرایط فعالیت در بازار ارزهای دیجیتالی شفاف نیست.

با توجه به سیر صعودی برخی از ارزهای دیجیتال مانند بیت‌كوین و اتریوم و... سبب جذب بسیاری از سرمایه‌گذاران شده است و علاوه بر خروج سرمایه از كشور، هیچ نشانه‌ای از وجود سازوكارهای حفظ دارایی مردم ارائه نشده است.

1400/03/05
|
12:08

به گزارش رادیو اقتصاد؛ سپهر محمدی رئیس انجمن بلاكچین ایران در برنامه روی خط بازار رادیو اقتصاد گفت: بلاكچین یك فناوری جدید است كه در كنار دیگر بازار های ارزی قرار گرفته و به دنبال نوسانات بازارهای ارز و سكه و طلا و همچنین ریزش‌های مكرر شاخص بورس، برخی از سرمایه‌گذاران خُرد ترجیح دادند، سرمایه‌های اندك خود را وارد بازارهای دیگر كنند.

وی افزود: یكی از این بازارها رمز ارزهاست كه با توجه به سیر صعودی برخی از ارزهای دیجیتال مانند بیت‌كوین و اتریوم و... سبب جذب بسیاری از سرمایه‌گذاران شده است. اما این روزها نگرانی‌های بسیاری گریبان‌گیر سرمایه گذاران در این حوزه شده‌ به طوری كه نوسانات جهانی بازار رمزارزها، سرمایه‌گذاری در این عرصه را با ریسك‌های بزرگی مواجه كرده است.

با همه این احوال نظرات متعددی در مورد رمز ارزها در ایران و دنیا وجود دارد و در بسیاری از كشورهای پیشرفته نیز هنوز اجماع نظر در این حوزه به وجود نیامده است. در ایران برخی موافقان معتقدند بر اساس تجزیه و تحلیل مشكلات اقتصادی در كشورهای در حال توسعه، ارزهای رمزپایه می توانند روند توسعه را در زمینه‌های مختلف تسریع كنند.

محمدی گفت: ورود بانك مركزی به حوزه رمز ارز با ریسك‌هایی همراه است، اما بخش خصوصی اعتقاد دارد كه این نوع ریسك‌ها تا حدودی قابل مدیریت هستند و ما می‌توانیم به روش‌های مختلف این ریسك‌ها را مدیریت كنیم.

رئیس انجمن بلاكچین ایران افزود: البته باید دانست كه لازمه ضابطه مند شدن و قانونگذاری این نیست كه حتما مجوزی صادر شود، بلكه می‌توان از روش‌های خود تنظیم‌گری و مدیریت ریسك در این حوزه استفاده كرد.

محمدی با بیان اینكه حوزه رمز ارزها از جمله فناوری‌های نوظهور و مهم به شمار می‌رود كه با توجه به كاركرد در سیستم اقتصادی و پولی باید بر آنها به دقت نظارت شود گفت: رگولاتور(تنظیم گر) معمولا چابك نیست و در شناسایی ضرائب و یادگیری تاخیر دارد به همین دلیل پیشنهاد می‌شود از یك نهاد خصوصی خود تنظیم‌گر برای این موضوع استفاده شود؛ روشی كه در بسیاری از كشورهای دنیا از آن استفاده شده است.

محمدی معتقد است كه در حوزه رمز ارز، بانك مركزی باید نظارت عالیه را داشته باشد و دغدغه‌های رگولاتور با نهاد خودتنظیم‌گر بخش خصوصی مطرح شود و در نهایت این نهاد خصوصی بر فعالان این حوزه نظارت داشته باشد.

در پایان ضمن اشاره به ورود بیش از 10000نوع فعال كوین در بازارگفت: انجمن بلاكچین با راه اندازی واحدی به نام بزه در صدد است تا فعالان جدی را از سود جویان تفكیك نماید و مردم هم می توانند با مراجعه به سایت انجمن استعلام بگیرند رمز ارز ها كلاس جدیدی است كه بوجود امده و بخشی از ان مالی است و بخش دیگر ان اصلا موضوع مالی نیست و نیاز است تا بیشتر رسانه ای شود و مردم آگاهی بیشتری پیدا كنند تا بدون اطلاع ریسك نكنند .

دسترسی سریع
روی خط اقتصاد