روی خط اقتصاد شنبه الی سه شنبه از ساعت 19:05 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

روي خط اقتصاد

روح ا.. لطیفی: با اجرای توافقات گمركی بین ایران و ارمنستان حجم تجارت بین دو كشور افزایش می یابد.

سخنگوی گمرك كشور گفت: در سال 99 حجم تجارت كشورمان با ارمنستان یك میلیون و دویست و پنجاه و یك هزار تن به ارزش 321 میلیون دلار بوده كه افزایش میزان حجم مبادلات ، 304 میلیون دلار سهم صادرات بوده است.

1400/03/05
|
11:28

روح ا.. لطیفی در گفتگو با رادیو اقتصاد با اشاره به اهمیت كشور ارمنستان به عنوان مرز ورود ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت: در سال گذشته سهم صادرات كشور به منطقه اوراسیا یك میلیارد دلار برآورد شده است كه 32 درصد از این میزان به ارمنستان اختصاص داشته است.

روح ا.. لطیفی اظهار تمایل كشور ارمنستان به ارتباط تجاری با ایران به ویژه پس از برخوردهای اخیر در قره باغ را یاد آور شد و افزود: با توجه به رشد قابل توجه در حوزه تجارت بین دو كشور در سال اخیر پیش بینی می شود كه حجم تجارت از میزان فعلی افزایش بیشتری پیدا كند. سخنگوی گمرك با اشاره به تعرفه های گمركی 800 قلم كالا بین ایران و منطقه اوراسیا سهم ارمنستان از این تعرفه ها را 500 قلم و مابقی اقلام را سهم كشورمان عنوان كرد.

روح ا.. لطیفی به موانع گسترش صادرات تجاری بین دو كشور اشاره كرد و از كندی تردد و تبادل دیتا بین دو طرف برای مبارزه با قاچاق به عنوان بخشی از این موانع نام برد و افزود: در جلسات مشترك بین مقامات اقتصادی بررسی این مسائل و همچنین اجرای كنوانسیون های بین المللی از جمله كنوانسیون تیر برای تسهیل در تردد بین دو كشور بحث شده است.به گفته سخنگوی گمرك قرار شده است ایران در بحث كالای دیپارتاژ و CMR تسهیلاتی را فراهم آورد و ارمنستان نیز با سرمایه گذاری 22 میلیون یورویی زیرساخت ها در منطقه خود را افزایش دهد.

سخنگوی گمرك از برگزاری جلسات ماهانه بین مقامات اقتصادی دو كشور ایران و ارمنستان برای پیگیری و اجرای توافقات خبر داد. وی در خصوص تاخیر در ترخیص كالاهای ضروری و نهاده های ثبت سفارش شده گفت: در آغاز هفته دستورالعملی از سوی ستاد تنظیم بازار برای ترخیص درصدی نهاده های كالاهای اساسی ابلاغ شده است.

لطفی علت عدم ترخیص بخش قابل توجهی از كالاهای ارسالی دپو شده در گمركات را بی توجهی صاحبان كالاها بیان كرد و افزود: بر اساس ضرب الاجل معاونت گمرك ایران در صورتیكه صاحبان كالاها تا 13 خرداد اقدام به ترخیص كالا نكنند ، مشمول قوانین متروكه خواهند شد.

دسترسی سریع
روی خط اقتصاد