روی خط اقتصاد شنبه الی سه شنبه از ساعت 19:05 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

روي خط اقتصاد

جعفر قادری: برای كاهش هزینه های جاری دولت راهی جز واگذاری اموال و دارایی های دولت نیست

رئیس كمیته كمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: حجم واگذاری های پیش بینی شده سال 1400 حجم قابل توجهی است و طبیعی است دولت بیش از 20 هزار میلیارد تومن سهام و دارایی های خود را برای پوشش بودجه واگذار كند.

1400/03/04
|
12:38

به گزارش رادیو اقتصاد جعفر قادری در گفتگو با برنامه روی خط اقتصاد گفت: این واگذاری ها را خارج از سیستم بورس بیان كرد و بخشی از این مبلغ مربوط به رد دیون است كه باید به طلبكاران دولت مثل تامین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی پرداخت شود ولی با اشاره به منابع درامدی دولت گفت: این منابع شامل 240 هزار میلیارد تومان درامدهای مالیاتی، بیش از 140 هزار میلیارد تومان از طریق درامدهای نفتی و بقیه نیز از محل واگذاری اموال و دارایی ها و سهام دولت در واحدهای تولیدی می باشد.

جعفر قادری از واگذاری ها به عنوان بخشی از درامدهای دولت یاد كرد و گفت: برخلاف قبل در حال حاضر واگذاری ها از طریق مزایده و نه مذاكره انچام می شود و واگذاری هایی كه از طریق رد دیون انجام می شود به دلیل نهاد های غیردولتی بودن حساسیتی به دنبال نخواهد داشت.

وی در عین حال تاكید كرد كمیسیون جهش تولید و نظارت بر سیاست های اصل 44 عملكردهای هیات های واگذاری، وزارت اقتصاد و سازمان خصوصی سازی را رصد می كند.

رئیس كمیته اقتصادی كمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به افزایش هزینه جاری و عمرانی گفت: اگر درامدهای نفتی و مالیاتی را در نظر نگیریم باید به سمت فروش اموال و دارایی های دولت رفت.

وی تاكید كرد اگر بخواهیم دولت را سبك و چابك كنیم و بالطبق هزینه های جاری دولت كم شود راهی جز واگذاری اموال و دارایی های دولت نیست.

دسترسی سریع
روی خط اقتصاد