روی خط اقتصاد شنبه الی سه شنبه از ساعت 19:05 به مدت 50 دقیقه

رادیو اقتصاد

روي خط اقتصاد

رهگشای در گفتگو با رادیو اقتصاد: سیاست دولت بایدن در قبال چین مواجهه سخت نیست

یک کارشناس اقتصاد بین الملل گفت: سیاست دولت «جو بایدن» برخلاف دولت «دونالد ترامپ» در قبال چین سیاست مواجهه سخت نیست.

1399/12/03
|
07:59

«میرهادی رهگشای» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: آمریکا تا مدت ها بعد از جنگ سرد به عنوان تنها قدرت اقتصادی در دنیا مطرح بود و خیلی از رشته های صنعتی و خدماتی در جهان توسط شرکت های بزرگ آمریکایی اداره می شد.

وی اظهارداشت: چین به مرور زمان به خصوص از اوائل دهه دو هزار میلادی با سیاست های که پیاده کرد توانست شرکت های بزرگی را در سطح جهانی مطرح کند و همینطور اقتصاد خود را بزرگ و صادراتش را توسعه دهد.

این کارشناس اقتصاد بین الملل گفت: چین روابط تجاری خود را نخست با کشورهای آسیایی و بعد قاره های آفریقا، اروپا و حتی آمریکای جنوبی شکل داد و اکنون نخستین شریک تجاری اکثر کشورهای جهان است.

وی افزود: بخشی از تحلیلگران و سردمداران آمریکایی به این نتیجه رسیدند که چین با ادامه این روند یک هماوردی برای آمریکا خواهد بود.

رهگشای تصریح کرد: آمریکایی ها برای اینکه جلوی این روند را بگیرند در دوران «دونالد ترامپ» سیاست مواجهه سخت را در قبال چین در پیش گرفتند و تا جائیکه امکان داشت بر کالاهای چینی تعرفه اعمال کردند و در ضمن به شرکت های آمریکایی گفته شد تولید خود را از چین خارج کنند.

وی ادامه داد: دولت ترامپ با این سیاست می خواست جلوی پیشرفت چین را سد کند و تولید را به داخل کشور آمریکا برگرداند.

این کارشناس اقتصاد بین الملل گفت: خود سیاستمداران آمریکایی اعتراف می کنند این رویکرد جواب نداده است.

وی افزود: سیاست دولت «جو بایدن » در ادامه دولت «اوباما » سیاست مواجهه سخت در قبال چین نیست بلکه سیاست اینکه در کنار بقیه کشورها به خصوص ممالک اروپایی جبهه ای برای جلوگیری از نفوذ چین در دیگر کشورها شکل دهد.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا سه شنبه هر روز ساعت 19:05 به مدت 50 دقیقه به تهیه‌کنندگی «سید وحید موسوی و مهرگان طور سوادکوهی» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع‌رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد از اینروعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
روی خط اقتصاد