صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی سه شنبه از ساعت 19:05 به مدت 50 دقیقه

نائب رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیر نفتی اتاق بازرگانی ایران گفت: امسال صادرات غیر نفتی در کشور به واسطه اپیدمی ویروس کرونا و اعمال تحریم ها یکجانبه از سوی آمریکا با افت مواجه شده است.

«سید مصطفی موسوی» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: البته چشم انداز صادرات غیر نفتی در سال آینده چشم انداز بهتر خواهد بود.

وی اظهارداشت: تجربه نشان داده طی یک تا دو سال اخیر وضعیت تحریم ها به آن چیزی که آمریکا دنبال آن بود نرسیده و در برابر با سر کار آمدن جوبایدن به نظر می رسد قدری فضای باز سیاسی در سطح بین الملل اتفاق بیفتد به همین سبب پیش بینی می شود کیفیت صادرات ایران بهتر خواهد شد.

نائب رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیر نفتی اتاق بازرگانی ایران گفت: ناگفته نماند سیاست های کلی دولت ها در آمریکا یکی است و تفاوت چندانی ندارد ولی به نظر می رسد با سرکارآمدن دولت جدید در آمریکا انعطاف بیشتری در آزاد گذاشتن بقیه کشورها در بحث تحریمی اتفاق بیفتد.

وی افزود: موضوع دیگر مربوط به اپیدمی ویروس کرونا در سطح کشورهای جهان است از اینرو به نظر می رسد شش تا هفت ماه دیگر وضعیت کشورها نسبت به این مسئله روشن شود چون خیلی از کشورها در حال تولید واکسن کرونا و بعضی در حال استفاده از این واکسن ها هستند.

موسوی بیان داشت: مضاف بر این روش هایی برای تردد بازرگانان اتفاق افتاده و همینطور فضای بازدر کشورها نسبت به قرنطینه قبلی حاکم شده است.

وی ادامه داد: با این وجود داد و ستد تجاری بین کشورها بهتر خواهد شد و کشور ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.

نائب رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیر نفتی اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه تسهیل امر صادرکنندگان یک اولویت است، یادآورشد: دولت و بخش حاکمیتی به شعار به طرفداری از صادرات می آیند ولی در عمل یکسری دستور العمل های سخت گیرانه اجرا می شود که از توسعه صادرات جلوگیری می کنداز این ‌رو سیاست گذاران باید رویه ای را در پیش گیرند که فعالان اقتصادی با شرایط بهتری نسبت به عملیات تجاری اقدام کنند.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا سه شنبه هر روز ساعت 19.5 به مدت 50 دقیقه به تهیه کنندگی «سید وحید موسوی و مهرگان طور سوادکوهی» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می گیرد از اینروعلاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • اتفاقات زیادی به نفع دولت در بازار سرمایه رقم خورد

  • جهش تولید تنها راه برای درمان بیماری بازار مسکن/ اخذ مالیات بر خانه های خالی روی قیمت ملک اثر ندارد!

  • دستیابی ایران به خودکفایی پایدار گندم / مشکلات مربوط به خرید و نرخ گذاری گندم رفع شود

  • بی رغبتی بانک ها برای فاینانس کردن پروژه های تجدیدپذیر

  • ثبات اقتصادی در گرو سیاست های ارزی صحیح و منطقی

  • انحصار مجوز داروخانه ها با اصلاح دستور العمل ها برداشته شود

  • توزیع 45 میلیارد دلار ارز ترجیحی در سه سال گذشته/ پرداخت مستقیم 106 هزار میلیارد تومان مابه التفاوت ارز به مردم

  • ورود سازمان مالیاتی به تراکنش های بانکی قبل از 95 خلاف قانون است

  • افت 20 درصدی صادرات غیرنفتی در کشور/ توسعه صادرات غیرنفتی نیازمند سیاست گذاری مناسب

  • تفاوت 5 برابری نرخ ارزترجیحی با نرخ ارز آزاد/ ارز 4200 تومانی حذف شود