صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی سه شنبه از ساعت 19:05 به مدت 50 دقیقه

عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی از توزیع 45 میلیارد دلار ارز ترجیحی چهار هزار و 200 تومانی طی سه سال گذشته در کشور خبر داد.

«مجتبی یوسفی» در برنامه روی خط اقتصاد رادیو اقتصاد افزود: از ابتدای سال جاری تا به اکنون نیز هشت میلیارد دلار برای کالاهای اساسی و دارو ارز ترجیحی چهار هزار و 200 تومانی در کشور توزیع شده است.

وی اظهارداشت: برای واردات نهاده های دامی تا به امروز 4.2 میلیارد دلار ارز هزینه شده اما متاسفانه این پول تاثیری در زندگی مردم نداشته بلکه قیمت ها به صورت بی‌رویه و لجام‌گسیخته افزایش پیدا کرده است.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: طی سه سال گذشته نزدیک به 45 میلیارد دلار ارز چهار هزار و 200 تومانی در کشور توزیع شده که کالاهای اساسی و دارو گران نشود اما متاسفانه این چنین نشده است.

وی افزود: نهاده دامی با ارز دولتی وارد اما به قیمت دولتی به دست تولیدکنندگان مرغ، تخم مرغ، گوشت و شیر نمی رسد.

یوسفی بیان داشت: تولید کنندگان مجبورند نهاده های مورد نیاز خود را از بازار آزاد با قیمت های بالا تهیه کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه در این بین نه تولیدکنندگان و نه مصرف‌کنندگان بلکه افراد متنفذ نزدیک به دولت، واسطه ها و دلال ها از ارز ترجیحی سود می برند.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: دولت در لایحه بودجه 1400 به میزان هشت میلیارد دلار ارز چهار هزار و 200 تومانی برای کالاهای اساسی و درعین حال ارز 17 هزار و 500 تومانی را برای شرکت های دولتی مبنای محاسبه قرار داده بود.

وی افزود: سخنگوی دولت و برخی از اعضای کابینه اعلام می کنند که دولت ارز را بر مبنای 11 هزار و 500 تومان در بودجه 1400 مدنظر قرار داده اما در هیچ جای بودجه قیمت ارز به این عدد و رقم اعلام نشده است.

یوسفی یادآورشد: ما به التفاوت ارز چهار هزار و 200 تومانی و ارز 17 هزار و 500 تومانی 106 هزار میلیارد تومان است از اینرو تصمیم مجلس اینکه مبلغ مزبور در قالب یارانه به خود مردم پرداخت شود.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا سه شنبه هر روز ساعت 19.5 به مدت 50 دقیقه به تهیه کنندگی «سید وحید موسوی و مهرگان طور سوادکوهی» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می گیرد از اینروعلاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • اتفاقات زیادی به نفع دولت در بازار سرمایه رقم خورد

  • جهش تولید تنها راه برای درمان بیماری بازار مسکن/ اخذ مالیات بر خانه های خالی روی قیمت ملک اثر ندارد!

  • دستیابی ایران به خودکفایی پایدار گندم / مشکلات مربوط به خرید و نرخ گذاری گندم رفع شود

  • بی رغبتی بانک ها برای فاینانس کردن پروژه های تجدیدپذیر

  • ثبات اقتصادی در گرو سیاست های ارزی صحیح و منطقی

  • انحصار مجوز داروخانه ها با اصلاح دستور العمل ها برداشته شود

  • صادرات غیر نفتی در کشور با افت مواجه شد

  • ورود سازمان مالیاتی به تراکنش های بانکی قبل از 95 خلاف قانون است

  • افت 20 درصدی صادرات غیرنفتی در کشور/ توسعه صادرات غیرنفتی نیازمند سیاست گذاری مناسب

  • تفاوت 5 برابری نرخ ارزترجیحی با نرخ ارز آزاد/ ارز 4200 تومانی حذف شود