صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی سه شنبه از ساعت 19:05 به مدت 50 دقیقه

عضو اتاق بازرگانی تهران و فعال در صنعت فولاد گفت: متاسفانه قیمت فولاد در کشور روز به روزبر مدار افزایشی و مردم به شدت از این وضعیت گلایه دارند.

«امیرحسین کاوه» در برنامه روی خط اقتصاد رادیو اقتصاد افزود: از سال های 85 و 86 که بورس فلزات در کشور راه اندازی شده مباحثی همچون قیمت، قیمت گذاری، کشف قیمت و همچنین عادلانه و غیر عادلانه بودن قیمت فولاد بر سر زبان هاست.

وی اظهارداشت: حال سئوال اینکه چرا به تازگی این بحث ها به جراید و رسانه ها کشیده می شود برای اینکه از پشتوانه سهامداران بورسی نیز برخوردار است.

عضو اتاق بازرگانی تهران و فعال در صنعت فولاد گفت: شرکت های فولادی بزرگی در بورس حضور دارند که هرگونه کاهش یا افزایش قیمت می تواند در سودآوری این شرکت ها اثر داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مردم امروز به شدت از گرانی ها گلایه مند هستند، افزود: این گرانی شامل تمامی کالاها و خدمات از جمله آهن و فولاد نیز می شود.

کاوه بیان داشت: کشور از یک طرف با گرانی فولاد رو به روست و از سمت دیگر شرکت های فولادی مرتب تبلیغات می کنند تولید فولاد در شرایط حاضر چند برابرنیاز مصرف داخلی است و در ضمن تولید فولاد صد درصد بومی و هیچ ربطی به وابستگی قیمت های دلاری یا واردات ندارد.

وی ادامه داد: با این وجود سئوالی که در ذهن آحاد جامعه ایجاد می شود اینکه اگر تولید فولاد در کشور صددرصد بومی و ارتباطی به تنش های ارزی ندارد ودر عین حال تولید دو برابر نیاز مصرف داخلی است پس چرا قیمت فولاد روز به روز بر مدار افزایشی و همینطور از قیمت های جهانی بالاتر رفته است؟!

عضو اتاق بازرگانی تهران و فعال در صنعت فولاد گفت: در حال حاضر انتظارمی رود حاکمیت دیدگاه نظارتی خودرا داشته باشد و اگر می تواند ابزارهای نظارتی خود را گسترش دهد.

وی افزود: چیزی که اکنون نیاز است اینکه ابزارهای نظارتی گسترده تر باشدو عامل نشود که این امتیاز یا رانت از یک بخش زنجیره به بخش دیگری منتقل شود.

کاوه تصریح کرد: همه در زنجیره فولاد متفق القول هستند اگر شیوه نامه یا دستور العملی نوشته می شود نتیجه ارزانی و کنترل آن کالایی باشد که ارزانی را مصرف کننده نهایی حس کند و سودش را آن ببرد.

وی یادآورشد: اینجاست که نیاز به دستورالعمل، شیوه نامه و امثالهم دارد نه اینکه فقط بخشی را کنترل و بخش دیگر را رها کنند.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا سه شنبه هر روز ساعت 19:05 به مدت 50 دقیقه به تهیه کنندگی «سید وحید موسوی و مهرگان طور سوادکوهی» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می گیرد از اینروعلاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • اتفاقات زیادی به نفع دولت در بازار سرمایه رقم خورد

  • جهش تولید تنها راه برای درمان بیماری بازار مسکن/ اخذ مالیات بر خانه های خالی روی قیمت ملک اثر ندارد!

  • دستیابی ایران به خودکفایی پایدار گندم / مشکلات مربوط به خرید و نرخ گذاری گندم رفع شود

  • بی رغبتی بانک ها برای فاینانس کردن پروژه های تجدیدپذیر

  • ثبات اقتصادی در گرو سیاست های ارزی صحیح و منطقی

  • انحصار مجوز داروخانه ها با اصلاح دستور العمل ها برداشته شود

  • صادرات غیر نفتی در کشور با افت مواجه شد

  • توزیع 45 میلیارد دلار ارز ترجیحی در سه سال گذشته/ پرداخت مستقیم 106 هزار میلیارد تومان مابه التفاوت ارز به مردم

  • ورود سازمان مالیاتی به تراکنش های بانکی قبل از 95 خلاف قانون است

  • افت 20 درصدی صادرات غیرنفتی در کشور/ توسعه صادرات غیرنفتی نیازمند سیاست گذاری مناسب