صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی سه شنبه از ساعت 19:05 به مدت 50 دقیقه

رئیس هیئت مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی گفت: تک نرخی شدن ارز از جمیع جهات اقتصادی در کشور بحث منطقی و ضروری است.

«فرامرز اختراعی» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: دونرخی شدن ارزمشکلات زیادی از جمله سوء استفاده و رانت های اقتصادی به همراه دارد اما آنچه که مدنظر مسئولان تصمیم گیر است و شاید هم چاره ای نداشته باشند میل شان از تک نرخی شدن ارز افزایش نرخ ارز داروست لذا این خطرات بسیار جدی برای مصرف کنندگان دارد.

وی اظهارداشت: علاوه بر فشارهای اقتصادی سنگین بر اقشار ضعیف که ناشی از تحریم های ظالمانه و افزایش جهشی نرخ ارز می باشد اثرات ناشی از ویروس کرونا نیز سال بسیار سختی را برای مردم کشور رقم زده است.

رئیس هیئت مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی گفت: تامین دارو با نرخ قابل تحمل یکی از ارکان اساسی اقتصاد داروست و در تمام دنیا مورد دقت تصمیم سازان و تصمیم گیران است.

وی افزود: چنانچه مردم بدلیل گرانی دارو قادر به تامین آن نباشند علاوه بر خطرات اجتماعی که هشداری جدی به همه دست اندرکاران این تصمیم حیاتی است نرخ جبران هزینه درمانی بیماران به چند ده برابر نرخ دارویی که می توانست آنان را درمان کند، خواهد رسید که دولت نیز از انجام این مهم ناتوان خواهد بود.

احتراعی بیان داشت: داروهای بسیار ساده ای مانند کنترل فشار خون، چربی خون، قند و حتی تب و سرماخوردگی قادرند از هزینه های هنگفت جبرانی درمان های پرهزینه و حتی مرگ بیمار پیشگیری کنندکه عدم دسترسی به آن ها نیز بسیار زیانبار است.

وی ادامه داد: اظهارداشت: سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی از حیث رعایت حقوق مصرف کننده در شرایط جاری که فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم های ناجوانمردانه و همچنین مشکلات اقتصادی ناشی از کرونا بر مردم تحمیل شده افزایش نرخ ارز دارو در این موقعیت را به هیچ وجه منطقی نمی داند بنابراین باید با احتیاط بیشتری رفتار کرد.

رئیس هیئت مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی در ادامه ضمن اشاره به اینکه دارو با کالاهای دیگر متفاوت است، گفت: هر دوز دارو از مواد اولیه و واسطه ای که وارد کشورمی شود و سپس در پروسه تولید و در نهایت محصول در چرخه توزیع قرار می گیرد تمامی این مراحل تحت نظارت و کنترل دقیق سازمان غذا و داروست.

اختراعی افزود: تنها جای که احتمال قاچاق معکوس برای دارو وجود دارد خریدهای جزئی و محدود از داروخانه هابه خصوص داروخانه های مرزی است که رقم آن هم قابل توجه نیست بنابراین نمی توان روی این قضیه تاکید زیادی کرد که از بابت قاچاق دارو کشور متضرر می شود.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا سه شنبه هر روز ساعت 19:05 به مدت 50 دقیقه به تهیه کنندگی «سید وحید موسوی و مهرگان طور سوادکوهی» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می گیرد از اینروعلاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • اتفاقات زیادی به نفع دولت در بازار سرمایه رقم خورد

  • جهش تولید تنها راه برای درمان بیماری بازار مسکن/ اخذ مالیات بر خانه های خالی روی قیمت ملک اثر ندارد!

  • دستیابی ایران به خودکفایی پایدار گندم / مشکلات مربوط به خرید و نرخ گذاری گندم رفع شود

  • بی رغبتی بانک ها برای فاینانس کردن پروژه های تجدیدپذیر

  • ثبات اقتصادی در گرو سیاست های ارزی صحیح و منطقی

  • انحصار مجوز داروخانه ها با اصلاح دستور العمل ها برداشته شود

  • صادرات غیر نفتی در کشور با افت مواجه شد

  • توزیع 45 میلیارد دلار ارز ترجیحی در سه سال گذشته/ پرداخت مستقیم 106 هزار میلیارد تومان مابه التفاوت ارز به مردم

  • ورود سازمان مالیاتی به تراکنش های بانکی قبل از 95 خلاف قانون است

  • افت 20 درصدی صادرات غیرنفتی در کشور/ توسعه صادرات غیرنفتی نیازمند سیاست گذاری مناسب