صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی سه شنبه از ساعت 19:05 به مدت 50 دقیقه

مدیرعامل صنایع پتروشیمی خلیج فارس اظهار داشت: در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های پایین دستی به جای واردات، از محصولات پتروشیمی داخلی استفاده می‌کنند.

جعفر رفیعی در مصاحبه تلفنی با برنامه «روی خط اقتصاد» گفت: صنعت پتروشیمی کشور علیرغم موانع و تهدیدهایی مانند تحریم و بحران کرونا، در حوزه تامین مواد اولیه کارخانه جات داخلی و حوزه صادرات کارنامه قابل دفاعی دارد.

وی افزود: صنایع پتروشیمی در سال 99 با توجه به محدودیت‌های صادراتی، صادرات این صنعت نسبت به سال گذشته از نظر حجم و وزن افزایش پیدا کرده است.

مدیرعامل صنایع پتروشیمی خلیج فارس ادامه داد: قیمت پتروشیمی جهان نسبت به سال گذشته کاهش یافته است و این موضوع شامل حال ایران هم می‌شود.

وی با بیان این که چرخ پتروشیمی به دلیل تحریم‌ها متوقف نشده است، عنوان کرد: میزان تولید ما در حوزه پتروشیمی نسبت به سال گذشته بیشتر شده است.

جعفر رفیعی با اشاره به بهره‌برداری‌های جدید از طرح‌های مختلف پتروشیمی، توضیح داد‌: امسال 17 طرح مرتبط با پتروشیمی به چرخه تولید کشور وارد می‌‌شود.

وی با اشاره به مواد اولیه‌ای که پتروشیمی به صنایع پایین‌دستی تزریق می‌کند، تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های پایین دستی به جای واردات، از محصولات پتروشیمی داخلی استفاده می‌کنند.

مدیرعامل صنایع پتروشیمی خلیج فارس ادامه داد: بیش از نیمی از محصولات پتروشیمی کشور صادر می‌شوند.

وی اضافه کرد: محصولات پتروشیمی ایران در هنگام صادرات با قیمت‌های خوب و معقولی معامله می‌شوند و ارزان نیستند.

جعفر رفیعی تاکید داشت: بخش عمده‌ای از ارز مورد نیاز – کالاهای اساسی و ارز نیمایی – کشور از کانال صادرات محصولات پتروشیمی تامین می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که صنایع پتروشیمی در بورس کالا عرضه می‌شود، عنوان کرد: متاسفانه برخی از اوقات کالاهای موجود در بورس کالا به بازار آزاد یا انبارهای احتکار ورود پیدا می‌کنند و به دست مشتری واقعی نمی‌رسند.

مدیرعامل صنایع پتروشیمی خلیج فارس افزود: در طول دو سال گذشته فعالیت‌های و اقدامات متعددی برای جلوگیری از کارهای احتکاری انجام شده‌اند.

وی ادامه داد: قیمت‌های بازار آزاد هیچ‌گاه به دست شرکت پتروشیمی نمی‌رسد.

جعفر رفیعی با بیان این که سه شرکت تابع خلیج فارس به بازار بورس ورود می‌کنند، اظهار داشت: سهام خلیج فارس با نماد فارس در حال حاضر در بازار بورس فعالیت می‌کند.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا سه شنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه‌کنندگی «مهرگان سوادکوهی و سید وحید موسوی» با هدف تحلیل و بررسی مهم‌ترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع‌رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • تصمیمات وزارت صمت بسیاری از معادن را از کار انداخت

  • قیمت هر کیلو گندم باید 4800 تومان باشد

  • طرح پیش فروش نفت بازار سرمایه را برهم می‌زند

  • روابط اقتصادی ایران و عراق از اهمیت بالایی برخوردار است

  • انقلاب اسلامی ایران شوکت نظام سلطه را از بین برد

  • در تامین پارچه‌های تاری و پودی کمبود داریم

  • انتخابات آمریکا، بازار دلار را آرام می‌کند

  • بازار مسکن در عرضه و تقاضا توازن ندارد

  • تحریم‌های جدید آمریکا موثر نیستند

  • متاسفانه با روش اشکانیان ساختمان می‌سازیم