صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی سه شنبه از ساعت 19:05 به مدت 50 دقیقه

یک کارشناس حوزه پولی و ارزی در مصاحبه با رادیو اقتصاد گفت: کسری بودجه در دولت، پایه پولی کشور را افزایش می‌دهد و در نهایت نقدینگی رشد می‌کند.

میثم رادپور در گفتگوی تلفنی با برنامه «روی خط اقتصاد» گفت: قبل از شیوع ویروس کرونا، درآمدهای ارزیِ ناشی از فروش نفت در ایران کاهش پیدا کرده بودند و ما درآمد چندانی در مسیر ارزی نداشتیم.

وی افزود: بحران کرونا در ایران زمانی واقع شد که ما از نظر ارزی در حالت بسیار ضعیف قرار داشتیم.

این کارشناس حوزه ارز ادامه داد: بحران کرونا و بسته شدنِ مرزهای مختلف باعث شد تا درآمدهای ارزی کشور به شدت کاهش پیدا کند.

وی با اشاره به این که کسری بودجه دولت موضوعی جدی است، توضیح داد: کسری بودجه در دولت، پایه پولی کشور را افزایش می‌دهد و در نهایت نقدینگی رشد می‌کند.

میثم رادپور با بیان این که رشد نقدینگی طرفِ تقاضا را در کشور تحریک کرد، اذعان داشت: متاسفانه در حال حاضر طرف عرضه تضعیف شده است و در نتیجه‌ی همین موضوع قیمت دلار و اکثر دارایی‌ها در ایران افزایش پیدا کرده‌اند.

وی تاکید داشت: کاهش حجم پول به تناسب کالای موجود در کشور باعث شده تا قیمت‌های کالاهای مختلف افزایش پیدا کنند.

این کارشناس حوزه ارز با اشاره به تورم‌های غیر پولی، توضیح داد: این تورم‌ها از محل انتظارات تورمی و هر عاملی که به تورم دامن می‌زند، ایجاد می‌شود.

وی با بیان این که زورِ نقدینگی کم شده است، عنوان کرد: در حال حاضر با مقدار مشخصی از پول، به نسبت سال‌های گذشته کالاهای کم‌تری را می‌توان تهیه کرد.

میثم رادپور افزود: نسبت نقدینگی به نرخ دلار در تاریخ ایران رکورد زده است.

وی با اشاره به این که کسری بودجه دولت در شش ماهه‌ی اولِ سال در اندازه‌های بزرگ «پولی» نشده است، اظهار داشت: انتخابات آمریکا به عنوان یک محرک بیرونی می‌تواند آرامش را به بازار ارز بازگرداند.‌

این کارشناس حوزه ارز اضافه کرد: انتظار می‌رود که تا دو هفته‌ی آینده قیمت ارز در ایران کاهش پیدا کند.

وی تاکید داشت: اکثر بازارهای کشور با تورمی افسار گسیخته درگیر هستند.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا سه شنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه‌کنندگی «مهرگان سوادکوهی و سید وحید موسوی» با هدف تحلیل و بررسی مهم‌ترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع‌رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • تصمیمات وزارت صمت بسیاری از معادن را از کار انداخت

  • قیمت هر کیلو گندم باید 4800 تومان باشد

  • طرح پیش فروش نفت بازار سرمایه را برهم می‌زند

  • بخش عمده‌ای از ارز کشور از پتروشیمی تامین می‌شود

  • روابط اقتصادی ایران و عراق از اهمیت بالایی برخوردار است

  • انقلاب اسلامی ایران شوکت نظام سلطه را از بین برد

  • در تامین پارچه‌های تاری و پودی کمبود داریم

  • بازار مسکن در عرضه و تقاضا توازن ندارد

  • تحریم‌های جدید آمریکا موثر نیستند

  • متاسفانه با روش اشکانیان ساختمان می‌سازیم