صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی سه شنبه از ساعت 19:05 به مدت 50 دقیقه

یک تحلیلگر اقتصادی با اشاره به این که دولت باید درآمدهای پایدار داشته باشد، گفت: با توجه به تحریم‌های شدیدی که ایران را درگیر کرده است، رشد اقتصادی کشور تا حدی رو به بهبود است.

موسی شهبازی در گفتگوی تلفنی با برنامه «روی خط اقتصاد» گفت: بانک مرکزی بر اساس قانون آمار رسمی مربوط به رشد اقتصادی را اعلام می‌کند.

وی افزود: عدد و رقم‌هایی که رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده‌اند، حاکی از این است که رشد اقتصادی بدون نفت ایران پایین‌تر از صفر – منفی 6 دهم – است و ریزِ این ارقام نشان می‌دهند که بخش کشاورزی ما 8/3+ درصد رشد داشته است.

این تحلیلگر اقتصادی ادامه داد: گروه صنایع و معادن 5/2+ درصد و گروه خدمات 6/1- رشد کرده است.

وی اضافه کرد: به نظر می‌رسد که تا پایان امسال از نظر رشد اقتصادی مقداری بالاتر از صفر باشیم.

موسی شهبازی با اشاره به این که آمار اعلام شده از رشد اقتصادی دور از انتظار نبود، توضیح داد: بسیاری از افراد انتظار آمار بسیار منفی‌تر از آمار امروز را انتظار داشتند.

وی با اشاره به این که اقتصاد ایران در وضعیت تحریمی قرار گرفته است، اظهار داشت:‌ وضعیت «واردات کالاهای اساسی» و «کالاهای واسطه تولید» و «تولیدات تحریم‌شده» و «شیوع ویروس کرونا» باعث شدند تا رشد اقتصادی در وضعیت خیلی خوبی قرار نگیرد.

این کارشناس اقتصاد اضافه کرد: در حال حاضر بسیاری از مشکلات ابتدای سال 99 برای شرکت‌ها و تولیدی‌ها رفع شده است و ما از آن وضعیت فاصله گرفته‌ایم.

وی افزود: اقتصاد ایران به مرور زمان در مسیر عادی شدن قرار می‌گیرد.

موسی شهبازی با اشاره به این که بخش خصوصی ایران در حوزه صادرات مشکلات بسیار جدی را تجربه می‌کند، تصریح کرد: با توجه به تحریم‌های شدیدی که ایران را درگیر کرده است، رشد اقتصادی کشور تا حدی رو به بهبود است.

وی با بیان این که تورم نگرانی اصلی اقتصاد ایران است، توضیح داد: امیدواریم که سیاست‌های متناسب با کنترل تورم در کشور اتخاذ شوند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به این که تحریم‌های مختلف حداقل تا دو سال آینده ماندگار هستند، توضیح داد: اگر تمرکز سیاست‌گذاران در یکی دو سال آینده در خصوص تورم به یک موضوع محوری معطوف شود، رشد اقتصاد کشور بهبود پیدا می‌کند.

وی با بیان این که دولت باید درآمدهای پایدار داشته باشد، افزود: «مدیریت مناسب و دقیق کسری بودجه» باید در محورِ معطوف سیاست‌گذاری‌های مختلف قرار بگیرد.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 18 به مدت 55 دقیقه به تهیه‌کنندگی «مهرگان سوادکوهی و سید وحید موسوی» با هدف تحلیل و بررسی مهم‌ترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع‌رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • تامین لوازم یدکی خودرو به ارز زیادی نیاز دارد

  • دولت در ایجاد اشتغال عملکرد موفق ندارد

  • فعالان اقتصادی با قوانین و مقررات مزاحم سر و کار دارند

  • مردم از بازار بورس ناامید شده‌اند

  • عدم شفافیت مهم‌ترین مشکل بودجه‌ کشور است

  • مالکان حقوقی خانه‌های خالی دوبرابر بیشتر مالیات می‌دهند

  • ایران بزرگ‌ترین شریک تجاری افغانستان است

  • واحدهای صنعتی سرمایه‌های ملی هستند

  • صادرات غیر نفتی در شرایط تحریمی از اهمیت بالایی برخوردار است

  • حوزه گیاهان دارویی در ایران مغفول مانده است