صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 18:05 به مدت 50 دقیقه

عضو هیات مدیره خانه صنعت و معدن اظهار داشت: «تورم» و «افزایش هزینه تامین مواد اولیه» و «کاهش ارزش پول ملی» باعث شده تا بخش تولید علی‌رغم در دست داشتن ظرفیت بیشتر، با قیمت‌های تمام‌ شده‌ی بالاتری محصول را به مشتری تحویل دهد.

آرمان خالقی در مصاحبه تلفنی با برنامه «روی خط اقتصاد» گفت: با توجه به مشکلات جاری و تشدید تحریم‌ها انتظار می‌رفت که مشکلاتی جدی برای حوزه تولید ایجاد شوند.

وی با اشاره به این که تحریم در عین تهدید فرصت‌های متعددی دارد، اظهار داشت: بر اساس تحریم‌های موجود رقبای کالاهای داخلی با مشکلاتی از قبیل «جا به جایی پول» و «عدم امکان واردات» و «عدم تمایل طرف خارجی به وارد کردن کالا به ایران» رو به شده‌اند.

عضو هیات مدیره خانه صنعت و معدن افزود: تحریم‌ها باعث شده‌اند تا تولیدکنندگان خارجی که در بازار ایران حضور پر رنگ داشتند، بازار ایران را ترک کنند.

وی ادامه داد: خروج تولیدکنندگان خارجی باعث شد تا برخی از تولیدی‌های ایرانی به چرخه تولید بازگردند و بتوانند تقاضای مشتریان را پاسخ دهند.

آرمان خالقی افزود: وقتی که تیراژ تولید افزایش پیدا می‌کند، بخشی از هزینه‌های تولید سرشکن می‌شوند و قیمت‌های تمام شده کاهش پیدا می‌کنند.

وی اضافه کرد: «تورم» و «افزایش هزینه تامین مواد اولیه» و «کاهش ارزش پول ملی» باعث شده تا بخش تولید علی‌رغم در دست داشتن ظرفیت بیشتر، با قیمت‌های تمام‌ شده‌ی بالاتری محصول را به مشتری تحویل دهند.

عضو هیات مدیره خانه صنعت و معدن تاکید داشت: تا زمانی که بازار نباشد و تقاضا شکل نگیرد، تولید در مسیر زیان‌دهی قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به این که بازار باید فضای رقابتی داشته باشد، توضیح داد: بخش‌های تولیدی تمایلی به افزایش قیمت ندارند، بلکه سعی دارند تا قیمت‌های موجود را کاهش دهند، چرا که با این کار فضای رقابتی بهتری را فراهم می‌کنند.

خالقی افزود: شرایط بازار امکان کاهش قیمت تمام شده را به تولید کننده نمی‌دهد.

وی با اشاره به این که تولیدکنندگان در قیمت تمام شده شرمنده‌ی مصرف‌کننده می‌شوند، ادامه داد: در حال حاضر مناسبات اقتصادی و داد و ستدهای ما در شرایط ویژه و بر مبنای تصمیم‌گیری‌های کوتاه مدت تنظیم می‌شوند.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 18 به مدت 55 دقیقه به تهیه‌کنندگی «مهرگان سوادکوهی و سید وحید موسوی» با هدف تحلیل و بررسی مهم‌ترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع‌رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • صادرات انرژی از برنامه ششم توسعه عقب است

  • عملیات اکتشافِ ایمیدرو در تمام استان‌ها جریان دارد

  • همه کسب و کارها باید «مدل درآمدی» داشته باشند

  • بخش خصوصی سهمی زیادی از اقتصاد ایران ندارد

  • دولت باید به منافع تولیدکننده توجه ویژه‌ای داشته باشد

  • بانک‌های اطلاعاتی ما در حوزه اقتصادی مشکل دارند

  • ماهیت «صندوق مدیریت ثروت» مشخص نیست

  • سامانه امور کمرگی قطع نیست / نسخه‌ی جدیدی از سامانه در راه است

  • دولت ‌ها بیش از «افتتاح» به «کلنگ‌زنی» علاقه دارند

  • سامانه تدارکات الکترونیکی دولت از فساد پیشگیری می‌کند