صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 18:05 به مدت 50 دقیقه

یک کارشناس حوزه فناوری الکترونیک اظهار داشت: ما باید در کنار رشد کسب‌ و کارهای مختلف، امنیت فرآیندهای پرداخت را ارتقا دهیم.

محمد مزینانی در گفتگو تلفنی با برنامه «روی خط اقتصاد» با اشاره به اجرایی شدن رمز دوم پویا، گفت: با رشد کسب و کارهای مختلف، هر روز نیازهای جدید به حوزه پرداخت اضافه می‌شوند.

وی با اشاره به این که رمز دوم پویا ابزار مهمی در فرآیند پرداخت به شمار می‌آید، عنوان کرد: در اسفند 98، به تناسب 9 ماهِ گذشته، حدود 90 درصد از فیشینگ‌های رایج در کشور کاهش پیدا کرده‌اند.

این کارشناس حوزه فناوری الکترونیک با اشاره به پرداخت و مناسبات مالی با حوزه فرهنگی کشور ارتباط مستقیم دارند، اظهار داشت: در بدو اجرایی شدن رمز دوم پویا، استفاده از این امکان برای مردم سخت بود، اما به تدریج مردم به دلیل ارتقای امنیت سرویس‌های بانکی خودشان از این ظرفیت استفاده کردند.

وی افزود: اجرایی شدن رمز دوم پویا باعث شد تا دارایی‌های مردم در حوزه بانکی حفظ شوند.

محمد مزینانی اضافه کرد: ما باید در کنار رشد کسب‌ و کارهای مختلف، امنیت فرآیندهای پرداخت را ارتقا دهیم.

وی تاکید داشت: در حال حاضر هیچ سیستم بانکی، بدون بررسی‌های امنیتی و نفوذ به مرحله‌ی اجرا نمی‌رسد.

این کارشناس مالی با اشاره به این که مردم باید در استفاده از سایت‌های مختلف از امنیت سرویس‌دهنده اطمینان حاصل کنند، تصریح کرد: کاربران فضای مجازی باید از اطلاعات گوشی‌های موبایل خودشان حفاظت و نگه‌داری کامل و دقیقی را داشته باشند و این اطلاعات را در اختیار سایر افراد قرار ندهند.

وی با اشاره به شیوه کارِ فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کشور، توضیح داد: امروزه تمام فروشگاه‌های زنجیره‌ای قبل از اخذ مبلغ، در دستگاه کارت‌خوان تمام اطلاعات مرتبط با پرداخت را قید می‌کنند و به مشتری این اجازه را می‌دهند تا رمز کارت را خودش وارد کند.

محمد مزینانی افزود: مردم باید رعایت نکات امنیتی را از فروشگاه‌های مختلف مطالبه کنند.

وی ادامه داد: سرویس‌های صادرکننده دستگاه کارت‌خوان، باید ضمن ارائه‌ی این امکان به فروشگاه‌ها قوانین استفاده از آن را به پیوست تفهیم کنند و به طور مستمر این قوانین و شیوه استفاده را مورد نظارت قرار دهند.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 18 به مدت 55 دقیقه به تهیه‌کنندگی «مهرگان سوادکوهی و سید وحید موسوی» با هدف تحلیل و بررسی مهم‌ترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع‌رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • صادرات انرژی از برنامه ششم توسعه عقب است

  • عملیات اکتشافِ ایمیدرو در تمام استان‌ها جریان دارد

  • همه کسب و کارها باید «مدل درآمدی» داشته باشند

  • بخش خصوصی سهمی زیادی از اقتصاد ایران ندارد

  • دولت باید به منافع تولیدکننده توجه ویژه‌ای داشته باشد

  • بانک‌های اطلاعاتی ما در حوزه اقتصادی مشکل دارند

  • ماهیت «صندوق مدیریت ثروت» مشخص نیست

  • سامانه امور کمرگی قطع نیست / نسخه‌ی جدیدی از سامانه در راه است

  • دولت ‌ها بیش از «افتتاح» به «کلنگ‌زنی» علاقه دارند

  • سامانه تدارکات الکترونیکی دولت از فساد پیشگیری می‌کند