صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 18:05 به مدت 50 دقیقه

حسن تاجمیر ریاحی اظهار داشت: افرادی که در نظام اقتصاد هویت خودشان را پنهان می‌کنند، با استفاده از خلاهای قانونی و ضعف عملکردی برخی از افراد، اشخاصی را به اختیار می‌گیرد و فعالیت‌های خودشان با نام غیر پیش می‌برند.

مدیرکل دفتر حقوقی و قراردادهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی در مصاحبه تلفنی با برنامه «روی خط اقتصاد» گفت: متاسفانه سالیان زیادی است که شرکت‌هایی کاذب و کاغذی با عناوین مختلف در به نظام اقتصادی کشور ضربه وارد می‌کنند.

وی افزود: شرکت‌های کاغذی چالش‌های متعددی را در نظام اقتصاد ایران به وجود آورده‌اند.

مدیرکل دفتر حقوقی و قراردادهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی ادامه داد: شرکت‌های کاغذی با اهداف «پولشویی» و «قاچاق کالا» و «اخذ تسهیلات بانکی به طور غیر مجاز» و «فاکتور فروشی» و «کلاه‌بردای» و «فرار مالیاتی» تاسیس می‌شوند.

وی اضافه کرد: افرادی که در نظام اقتصاد هویت خودشان را پنهان می‌کنند، با استفاده از خلاهای قانونی و ضعف عملکردی برخی از افراد، اشخاصی را به اختیار می‌گیرد و فعالیت‌های خودشان با نام غیر پیش می‌برند.

حسین تاجمیر ریاحی با اشاره به این که قانون تجارت و ثبت شرکت‌ها خلاهایی در حوزه ثبت دارند، توضیح داد: در اصلاحیه‌ی قانون تجارت برخی از خلاهای موجود در ثبت شرکت‌ها پوشیده شده است.

وی با بیان این که نظام مالیاتی کشور از شرکت‌های کاغذی آسیب می‌بیند، اظهار داشت: قانون‌گذار در اصلاحیه قانون مالیات‌ها در سال 94، موادی را در حوزه جرم‌انگاری به این قانون اضافه کرد.

مدیرکل دفتر حقوقی و قراردادهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی تاکید داشت: برخی از افراد فعال در حوزه شرکت‌های کاغذی، در عین حال حداقل 10 شرکت کاغذی را به ثبت رسانده‌اند.

وی افزود: در بسیاری از مواقع می‌بینیم که یک فردِ بدون صلاحیت در خواندن و نوشتن، در راس هیات مدیره‌ی شرکت‌های کاغذی قرار گرفته است.

حسین تاجمیر ریاحی خاطر نشان کرد: در حال حاضر گلوگاه‌های اصلی ثبت شرکت‌های کاغذی شناسایی شده است و دستگاه‌های قضایی به این موضوع ورود جدی خواهند داشت.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 18 به مدت 55 دقیقه به تهیه‌کنندگی «مهرگان سوادکوهی و سید وحید موسوی» با هدف تحلیل و بررسی مهم‌ترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع‌رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • صادرات انرژی از برنامه ششم توسعه عقب است

  • عملیات اکتشافِ ایمیدرو در تمام استان‌ها جریان دارد

  • همه کسب و کارها باید «مدل درآمدی» داشته باشند

  • بخش خصوصی سهمی زیادی از اقتصاد ایران ندارد

  • دولت باید به منافع تولیدکننده توجه ویژه‌ای داشته باشد

  • بانک‌های اطلاعاتی ما در حوزه اقتصادی مشکل دارند

  • ماهیت «صندوق مدیریت ثروت» مشخص نیست

  • سامانه امور کمرگی قطع نیست / نسخه‌ی جدیدی از سامانه در راه است

  • دولت ‌ها بیش از «افتتاح» به «کلنگ‌زنی» علاقه دارند

  • سامانه تدارکات الکترونیکی دولت از فساد پیشگیری می‌کند