صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 18:05 به مدت 50 دقیقه

مشاور امور بین‌الملل و توافق‌های تجاری سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: اگر کلِ تولید ایران به بازار اوراسیا صادر شود، تنها 5 درصد از نیاز آن کشورها برآورده می‌شود.

میرهادی سیدی در گفتگوی تلفنی با برنامه «روی خط اقتصاد» گفت: در چند سال اخیر یک اتحادیه‌ای با عنوان «اتحادیه اوراسیا» تشکیل شده است و کشورهای «روسیه» و «قزاقستان» و «ارمنستان» و «بلاروس» و «قرقیزستان» به عضویت این اتحادیه درآمده‌اند.

وی افزود: کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا با همکاری یکدیگر یک قلمروی مشترک گمرکی درست کرده‌اند.

مشاور امور بین‌الملل و توافق‌های تجاری سازمان توسعه تجارت اضافه کرد: ما حدود 2 سال و نیم با اعضای اتحادیه‌ی اوراسیا مذاکره کردیم و به یک موافقت‌نامه‌ی تجاری – 200 صفحه‌ای – دست پیدا کردیم.

وی ادامه داد: این موافقت‌نامه پس از مذاکره و تصویب در پارلمان‌های 5 کشورِ اوراسیا مطرح شده است و همین‌طور در ایران هم به تصویب رسید.

میرهادی سیدی افزود: موافقت‌نامه اوراسیا پس از طی مراحل در 5 آبان 95 در ایران اجرایی شد.

وی با اشاره به این که آمار فعالیت‌های ایران در اتحادیه اوراسیا امیدوارکننده است، عنوان کرد: علی‌رغم دشواری‌های تحریم و کرونا، ایران توانسته در بازه زمانی آبان 98 تا 31 خرداد 99 در مقایسه با مدت مشابه سال‌ِ قبل در اقلام تحت پوشش موافقت‌نامه 63 درصد افزایش صادرات داشته باشد.

مشاور امور بین‌الملل و توافق‌های تجاری سازمان توسعه تجارت اضافه کرد: این بازار ظرفیت وارداتی بسیار بزرگی دارد و ما انتظار داریم تا تجار و بازرگانان و تولیدکنندگان عموم به واسطه این توافق و تسهیل تجارتی که با این 5 کشور انجام شده است، جاده‌ی صادرات به سمت اتحادیه‌ی اوراسیا را هموارتر کنند.

وی افزود: مذاکرات جدیدِ ما باعث می‌شود تا جاده‌ی صادرات به اتحادیه‌ی اوراسیا هموارتر از قبل باشد.

میرهادی سیدی ادامه داد: اگر کلِ تولید ایران به بازار اوراسیا صادر شود، تنها 5 درصد از نیاز آن کشورها برآورده می‌شود.

وی با اشاره به این که تحریم‌ها باعث شده تا تبادلات مالی ایران با اغلب کشورها سخت باشد، عنوان کرد: بهترین روابط مالی ایران می‌تواند با روسیه شکل بگیرد، چرا که بانک ملی ایران در این کشور شعبه‌ای با عنوان «میر بیزینس‌بانک» تاسیس کرده است.

مشاور امور بین‌الملل و توافق‌های تجاری سازمان توسعه تجارت افزود: «میر بیزینس‌بانک» امکان تبادلات خوبی را برای ایران فراهم می‌کند.

وی اضافه کرد: افزایش 63 درصدی صادرات ایران به اوراسیا نشان می‌دهد که تجارِ ایرانی توانسته‌اند از مکانیسم‌های موجود بهترین استفاده را داشته باشند.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 18 به مدت 55 دقیقه به تهیه‌کنندگی «مهرگان سوادکوهی و سید وحید موسوی» با هدف تحلیل و بررسی مهم‌ترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع‌رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • صادرات انرژی از برنامه ششم توسعه عقب است

  • عملیات اکتشافِ ایمیدرو در تمام استان‌ها جریان دارد

  • همه کسب و کارها باید «مدل درآمدی» داشته باشند

  • بخش خصوصی سهمی زیادی از اقتصاد ایران ندارد

  • دولت باید به منافع تولیدکننده توجه ویژه‌ای داشته باشد

  • بانک‌های اطلاعاتی ما در حوزه اقتصادی مشکل دارند

  • ماهیت «صندوق مدیریت ثروت» مشخص نیست

  • سامانه امور کمرگی قطع نیست / نسخه‌ی جدیدی از سامانه در راه است

  • دولت ‌ها بیش از «افتتاح» به «کلنگ‌زنی» علاقه دارند

  • سامانه تدارکات الکترونیکی دولت از فساد پیشگیری می‌کند