صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی سه شنبه از ساعت 19:05 به مدت 50 دقیقه

یک کارشناس اقتصاد بین الملل گفت: مرزهای زمینی ایران با کشورهای همسایه باز و همینطور انتقال کالا همچون گذشته در حال انجام است.

«شعیب بهمن» در گفتگو با رادیو اقتصاد ضمن پاسخ به این سئوال که اکنون تجارت و همکاری های دوجانبه ایران با کشورهای همسایه در چه وضعیتی قرار دارد، افزود: پس از شیوع ویروس کرونا در ایران و همینطور در برخی از کشورهای همسایه بصورت موقت اختلالی بویژه در مبادی مرزی جمهوری اسلامی با ممالک همسایه ایجاد شد.

وی ادامه داد: چند روزی روند واردات و صادرات کالا بصورت زمینی دچار اشکال شد اما به سرعت این مسئله مورد حل و فصل قرار گرفت و امروز تمامی مرزهای زمینی ایران با کشورهای همسایه باز و همچنین نقل و انتقال کالا همچون گذشته در حال انجام است.

این کارشناس اقتصاد بین الملل گفت: هم اکنون اختلال جدی در روند صادرات و واردات بین ایران و کشورهای همسایه مشاهده نمی شود.

وی افزود: علی رغم اینکه ویروس کرونا شوک شدیدی وارد و موجب یک وقفه کوتاه شد ولی به سرعت نقل و انتقال کالا و خدمات دوباره از سرگرفته و اوضاع به روال عادی خود باز گشته است.

بهمن همچنین در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه ایران با کشورهای همسایه پیمان نامه های بهداشتی دارد یا ملاحظات خاصی در زمینه کنترل های بهداشتی در مبادی ورودی و خروجی کالا با کشورهای همسایه ملحوظ نظر قرار گرفته است، اظهارداشت: جمهوری اسلامی با برخی از کشورها پیش از این پیمان نامه و موافقت نامه داشته به خصوص برخی از کشورهای که استانداردهای خاصی را رعایت می کنند.

وی ادامه داد: بطورکلی بین ایران و برخی از کشورها این پیمان نامه ها و موافقت نامه ها وجود داشته و نسبت به برخی دیگر پس از شیوع کرونا تدابیر بهداشتی در حوزه های مسافری، تردد وسائط نقلیه و حمل بار و کالا مدنظر قرار گرفته است.

این کارشناس اقتصاد بین الملل گفت: شرایط فعلی (شیوع ویروس کرونا) شرایط نوظهور و جدیدی است و تدابیری که برای این مسئله لحاظ شده تدابیر جدیدی خواهد بود.

وی افزود: تحلیل کلی اینکه در حال حاضر برای تبادل کالا ملاحظات بهداشتی هم از طرف ایران و هم از طرف کشورهای مقابل رعایت و مورد توجه قرار می گیرد.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «سید وحید موسوی و مهرگان سوادکوهی» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • تصمیمات وزارت صمت بسیاری از معادن را از کار انداخت

  • قیمت هر کیلو گندم باید 4800 تومان باشد

  • طرح پیش فروش نفت بازار سرمایه را برهم می‌زند

  • بخش عمده‌ای از ارز کشور از پتروشیمی تامین می‌شود

  • روابط اقتصادی ایران و عراق از اهمیت بالایی برخوردار است

  • انقلاب اسلامی ایران شوکت نظام سلطه را از بین برد

  • در تامین پارچه‌های تاری و پودی کمبود داریم

  • انتخابات آمریکا، بازار دلار را آرام می‌کند

  • بازار مسکن در عرضه و تقاضا توازن ندارد

  • تحریم‌های جدید آمریکا موثر نیستند