صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی سه شنبه از ساعت 19:05 به مدت 50 دقیقه

رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: گذار از اقتصاد نفتی به دانش بنیان در کشور یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

«اسماعیل قادری فر» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: اقتصاد کشور بر پایه خام فروشی و نفت شکل گرفته و در اثر هر تکانه ای با یک چالش جدی مواجه می شود.

وی همچنین اظهارداشت: گذر از اقتصاد نفتی جزء از طریق پرداختن به اقتصاد مقاومتی میسر نیست.

رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: اقتصاد مقاومتی بصورت درون زا از علم، فناوری و نوآوری سرچشمه می گیرد.

وی افزود: خوشبختانه با توجه به تلاش ها و برنامه ریزی های صورت گرفته توسعه فعالیت نوآوری بخش خصوصی تحت عنوان ایجاد شرکت های دانش بنیان و همینطور حضور و ظهور استارت آپ ها و نسل های جدیدی از کسب و کارهای فناورانه به عنوان زیست بوم استارت آپی را همه در کشور شاهد هستند.

قادری فر بیان داشت: نکته مهم و حائز اهمیت در این زمینه اینکه کم‌کم سهم اقتصاد دانش‌ بنیان در منظومه اقتصادی کشور از اقتصاد خرد به سمت اقتصاد کلان قابل ‌لمس است.

وی ادامه داد: طی چند سال اخیر بویژه سال گذشته همه شاهد این قضیه بودند که در بدترین شرایط اقتصادی ناشی از تحریم شرکت های دانش بنیان توانستند با موفقیت در عرصه های مهمی که ناشی از فناوری های کسب و کار در حوزه فناوری پیشرفته است به یک رکورد فروش 90 هزار میلیارد تومانی دست پیدا کنند.

رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: نقش آفرینی شرکت های دانش بنیان همه در بحث پاسخگوی به نیازهای اساسی کشور و هم رفع حلقه های وابستگی و ارزبری بسیار حائز اهمیت است.

وی در ادامه افزود: حمایت از شرکت های دانشبنیان در این منظومه راهبردی یک اصل اساسی و کلیدی است.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «سید وحید موسوی و مهرگان سوادکوهی» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • سالانه 30 میلیون تن فولاد در کشور تولید می شود

  • مرکز آمار ایران راجع به سبد معیشت خانوار صحبت کند

  • اینستکس یک فرصت سوخته است

  • رسیدگی به پرونده 2 هزار دستگاه خودروی وارداتی در مراجع قضایی

  • فرصت ورود ایران به بازار ارمنستان با ممنوعیت کالاهای ترکیه

  • یارانه نقدی سال آینده دو برابر می شود

  • اتفاقات زیادی به نفع دولت در بازار سرمایه رقم خورد

  • جهش تولید تنها راه برای درمان بیماری بازار مسکن/ اخذ مالیات بر خانه های خالی روی قیمت ملک اثر ندارد!

  • دستیابی ایران به خودکفایی پایدار گندم / مشکلات مربوط به خرید و نرخ گذاری گندم رفع شود

  • بی رغبتی بانک ها برای فاینانس کردن پروژه های تجدیدپذیر