صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 18:05 به مدت 50 دقیقه

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: فرآیند واگذاری اصل 44 علی رغم اینکه حرکتی مبارک و درستی بود متاسفانه به سبب عملکرد ضعیف و گاهی مجرمانه مسئولان مربوطه مردم امروز شاهد اتفاقات ناگواری در این عرصه هستند.

«ابوالفضل ابوترابی» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: شرکت ها و بنگاه های دولتی باید به بخش خصوصی کارآمد و توانمند واگذار شود.

وی اظهارداشت: متاسفانه واگذاری های غیر اصولی شرکت های دولتی از سوی سازمان خصوصی سازی منجر به بروز مشکلات عدیده‌ای در شهرها و استان‌ های مختلف کشور شده است.

نماینده مردم شهرستان های نجف آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی گفت: هپکو از جمله شرکت های دولتی که متاسفانه مسائل و موارد لازم در بحث واگذاری این مجموعه به بخش خصوصی رعایت نشده است.

وی افزود: این امر باعث ایجاد خسارت برای دولت و بیت المال و نابودی ظرفیت های گسترده تولیدی و صنعتی در شرکت هپکو شده است.

ابوترابی اظهارداشت: آخرین تصمیمی که راجع به هپکودر چند روز اخیر گرفته شده اینکه تمامی سهام شرکت به دولت عودت داده شود تادر یک فرآیند منطقی این مجتمع بزرگ صنعتی و اقتصادی سر و سامان گیرد.

وی به رادیو اقتصاد گفت: هپکو از شرکت های بسیار ارزشمند کشور است که در زمینه تولید ماشین آلات راهسازی و سنگین فعالیت می کند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی افزود: ایران در زمینه تولید ماشین های راهسازی و سنگین خودکفا شده بود متاسفانه کشور پس از تعطیلی هپکو در اثر فرآیند خصوصی سازی هم اکنون واردکننده ماشین آلات سنگین است.

وی با اشاره به اینکه هپکو 13 سال پیش واگذار شده است، اظهارداشت: اعتقاد بر اینکه هیئت مدیره ها در طول سال های پس از واگذاری با سوء مدیریت و عملکرد نامناسب خود شرکت مزبور را زمین گیر کرده اند.

ابوترابی تصریح کرد: بر این اساس 32 نماینده با امضای نامه ای خطاب به هیئت رئیسه مجلس خواستار شکایت از سازمان خصوصی سازی به قوه قضائیه درمورد تخلفات مربوط به واگذاری هپکو و همینطور عملکرد خریداران سهام و مدیران منتخب در این شرکت پس از خصوصی سازی شدند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه بعد نظارتی مجلس شورای اسلامی بسیار ضعیف است، یادآورشد: متاسفانه نگاه و نظر بسیاری از نمایندگان مجلس توسعه سیاسی است و به تبع وارد بحث های حاشیه ای مملکت می شوند.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «سید وحید موسوی، حمیدرضا کجوری، مهدی شیار و مطهره مهرابی» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • قانون تجارت ایران به اصلاح نیاز دارد

  • صنعت ساختمان پناهگاه سرمایه های سرگردان است

  • برخی از خودروهای عرضه نشده مالکین حقیقی دارند

  • مجلس به شفافیت بیشتری نیاز دارد

  • رعایت ماده 41 قانون کار توسط دولت، حق کارگران ایرانی است

  • درگیری های چین و آمریکا شدت پیدا می کند

  • سازمان امور مالیاتی آخرین حلقه چرخه اقتصادی فعالیت می کند

  • حذف چهار صفر از پول ملی کاری نمایشی است

  • برای راه اندازی کسب و کار نیازی به دریافت کد اقتصادی نیست

  • شیوه تقسیم نمایندگان در کمیسیون ها عدالت محور نیست