صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 18:05 به مدت 50 دقیقه

یک کارشناس اقتصاد بین الملل گفت: رابطه اقتصادی بین ایران و چین در شرایط حاضر کم رنگ شده اما به هیچ وجه این رابطه تیر ه و تار نیست.

«محمد حسین بابالو» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: بطورکلی در فاصله بین برجام تا لغو برجام از سوی آمریکا روابط بین ایران و چین رونق خیلی خوبی داشت و می توان گفت در این فاصله زمانی چینی ها توانستند از این موقعیت به خوبی استفاده کنند یعنی هم حضور خود را در اقتصاد ایران برجسته تر و هم مراوات کالایی بین دو کشور را تقویت نمایند.

وی اظهارداشت: حقیقت قضیه اینکه با توجه به تحریم های آمریکا و مباحثی که در ارتباط با نفت خام مطرح شد اندکی جذابیت ها کاهش پیدا کرد و این شرایط تا چند هفته قبل به اوج خود رسید.

کارشناس اقتصاد بین الملل به رادیو اقتصاد اذعان داشت: این وضعیت در نهایت باعث شد رابطه اقتصادی بین ایران و چین کم رنگ شودالبته به هیچ وجه نمی توان گفت که رابطه بین دو طرف تیر ه و تار شده است.

وی افزود: البته باید پذیرفت که چین خود را برای تبدیل شدن به یک ابرقدرت در جهان آماده می کند که این ویژگی باعث می شود به برخی از مناسبات رایج در دنیا خیلی احترام نگذارد حتی اگر طرف مقابل آمریکا باشد.

بابالو در خصوص جنگ تجاری بین آمریکا و چین نیز اظهارداشت: اعمال تعرفه بر کالاهای چینی از سوی آمریکا باعث شده شرایط و مناسبات اقتصادی بین دو کشور به سمت تیره و تار شدن بیشتری حرکت کنداگرچه انتظار بر اینکه از اوائل اکتبر روند مزبور به یک تعدیل نسبی برسد.

وی گفت: با توجه به شرایط موجود احتمال اینکه چین در برخی از کشورهای خاص مانند ایران سرمایه گذای کند خیلی برجسته است.

این کارشناس اقتصاد بین الملل افزود: برای مثال هم اکنون سرمایه گذاری های زیادی از سوی چینی ها در بندر گوادر پاکستان در حال انجام است که بتوانند از ظرفیت های حمل و نقل و بازارهای منطقه ای استفاده کنند.

وی اظهارداشت: ایران در سال های گذشته پیشنهاد سرمایه گذاری چین در چابهار را هم مطرح کرد اما تاکنون اقدام خاصی در این زمینه انجام نشده است.

بابالو در ادامه مصاحبه یادآورشد: با توجه به شرایط موجود این ظرفیت وجود دارد که چینی ها در برخی از صنایع و ذخایر مهم کشور به خصوص نفت و گاز سرمایه گذاری کنند البته خود چینی ها بی تمایل نسبت به این قضیه نیستند.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی، سید وحید موسوی، حمید رضا کجوری، مهدی شیار و مطهره مهرابی» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • قانون تجارت ایران به اصلاح نیاز دارد

  • صنعت ساختمان پناهگاه سرمایه های سرگردان است

  • برخی از خودروهای عرضه نشده مالکین حقیقی دارند

  • مجلس به شفافیت بیشتری نیاز دارد

  • رعایت ماده 41 قانون کار توسط دولت، حق کارگران ایرانی است

  • درگیری های چین و آمریکا شدت پیدا می کند

  • سازمان امور مالیاتی آخرین حلقه چرخه اقتصادی فعالیت می کند

  • حذف چهار صفر از پول ملی کاری نمایشی است

  • برای راه اندازی کسب و کار نیازی به دریافت کد اقتصادی نیست

  • شیوه تقسیم نمایندگان در کمیسیون ها عدالت محور نیست