صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 18:05 به مدت 50 دقیقه

نماینده شورای حل اختلاف مالیاتی سازمان امور مالیاتی تهران از پرداخت 20 درصدی مالیات واقعی و 80 درصدی فرار مالیاتی در جامعه پزشکان خبرداد.

سیاوش غیبی پور در گفتگو با رادیو اقتصاد ضمن اشاره به اینکه پزشکان در سه بخش مالیات پرداخت می کنند، افزود: در حال حاضر 46 هزار نفر از پزشکان مطب شخصی دارند که این گروه مالیات شغلی پرداخت می نمایند.

وی همچنین اظهارداشت: طبق آمارهای رسمی سرجمع مالیات شغلی که این گروه در سال گذشته پرداخت کرده اند 150 میلیارد تومان در حالیکه درآمد واقعی این تعداد پزشک 700 میلیارد تومان بوده است.

نماینده شورای حل اختلاف مالیاتی سازمان امور مالیاتی تهران گفت: این آمار و ارقام نشان از پرداخت 20 درصدی مالیات واقعی و 80 درصدی فرار مالیاتی پزشکان حکایت دارد.

وی ضمن اشاره به اینکه فرار مالیاتی پزشکان ریشه داخلی دارد، افزود: بطورکلی پزشکانی که مطب دارند یا حقوق بگیر مراکز درمانی یا بیمارستان ها هستند که مالیات برحقوق مانند سایر کارمندان پرداخت می کنند یا کارهای حجمی می گیرند که به نوعی مالیاتش پرداخت می شود.

غیبی پور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این جمله که فرار مالیاتی محصول اقتصاد زیر زمینی است، اظهارداشت: پرداخت مالیات یک نوع هزینه اجتماعی است که مردم هر جامعه برای استفاده از امکانات، خدمات و منابع کشور موظف به پرداخت این هزینه هستند.

وی به رادیو اقتصاد کفت: هرچند پرداخت مالیات موجب فراهم شدن رفاه بیشتر، خدمات گسترده‌تر، بهبود مراکز درمانی و فعالیت‌های عمرانی می‌شود اما همچنان برخی افراد دور زدن و فرار از مالیات را نوعی زرنگی می پندارند.

نماینده شورای حل اختلاف مالیاتی سازمان امور مالیاتی تهران افزود: بخش عظیمی از پزشکان در دانشگاه های کشور تحصیل و با مالیات های دیگران به این رتبه و جایگاه رسیده اند بنابراین نباید در پرداخت مالیات کوتاهی کنند.

وی همچنین در پاسخ به گفته برخی از پزشکان مبنی بر اینکه کجا قانون اجبار کرده در مطب ها دستگاه کارتخوان نصب شود، اظهارداشت: اگر به واقع مشکل این باشد سازمان مالیاتی با بازنگری قانون به اسم استفساریات می تواند این الزام را انجام دهد.

غیبی پور اضافه کرد: جدا از این بر اساس ماده 169 مکرر قانون فعلی مالیات های مستقیم تمامی افراد موظف به اعلام حساب ها، صورت وضعیت ها و خرید و فروش های خود به سازمان مالیاتی هستند.

وی اذعان داشت: برخی از پزشکان به رغم برخورداری از تراکنش بسیار بالا به بهانه نبود قانون دستگاه کارتخوان در مطب ها نصب نمی کند.

نماینده شورای حل اختلاف مالیاتی سازمان امور مالیاتی تهران در ادامه یادآورشد: عدم استفاده از کارتخوان به سود پزشکان و ضرر جامعه است از اینرو ضرورت ایجاب می کند نصب دستگاه کارتخوان در مطب ها به یک الزام قانونی تبدیل شود.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی و حسن سعید کلاهی» با هدف تحلیل و بررسی مهم‌ترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • قانون تجارت ایران به اصلاح نیاز دارد

  • صنعت ساختمان پناهگاه سرمایه های سرگردان است

  • برخی از خودروهای عرضه نشده مالکین حقیقی دارند

  • مجلس به شفافیت بیشتری نیاز دارد

  • رعایت ماده 41 قانون کار توسط دولت، حق کارگران ایرانی است

  • درگیری های چین و آمریکا شدت پیدا می کند

  • سازمان امور مالیاتی آخرین حلقه چرخه اقتصادی فعالیت می کند

  • حذف چهار صفر از پول ملی کاری نمایشی است

  • برای راه اندازی کسب و کار نیازی به دریافت کد اقتصادی نیست

  • شیوه تقسیم نمایندگان در کمیسیون ها عدالت محور نیست