روی خط اقتصاد شنبه الی چهارشنبه از ساعت 19:05 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

روي خط اقتصاد

ابوی در گفتگو با رادیو اقتصاد تاكید كرد: ممانعت از ایجاد قرارداد سفید امضا با سامانه روابط كار

دبیركل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران گفت: تنها راهكار مقابله با ایجاد قراردادهای سفید امضا، ثبت و بارگذاری اطلاعات آنها از سوی كارفرمایان در سامانه جامع روابط كار است.

1397/04/24
|
10:33
|

هادی ابوی در برنامه «روی خط اقتصاد» رادیو اقتصاد افزود: بیش از 90 درصد قراردادهایی كه در مراجع حل اختلاف مطرح می شود مربوط به ادعای كارگران مبنی بر سفید امضا بودن آنها است.

وی با بیان اینكه مدت زمان طولانی برای ایجاد سازو كاری در خصوص اجرایی شدن تبصره ماده 10 قانون كار در كشور سپری شده است، اظهارداشت: كارفرمایان طبق تبصره مزبور مكلف هستند یك نسخه از قرارداد خود را به اداره كار محل تحویل دهند.

دبیركل كانون عالی انجمن های صنفی كارگران با تاكید بر اینكه در زمان معاونت روابط كار و جبران خدمت وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی سامانه جامع روابط كار ایجاد شده تا به صورت الكترونیكی قراردادها در آن بارگذاری شوند، ادامه داد: متاسفانه این سامانه كارآیی ندارد به طوری كه یكی از دلایل عدم موفقیت در اجرای آن مخالفت كارفرمایان است.

وی با اشاره به اینكه سامانه جامع روابط كار برای ایجاد سهولت در فرآیند ارائه قراردادها از سوی كارفرمایان به اداره كار طراحی شده كه كارگران نیز می توانند با مراجعه به این سامانه از ثبت قرارداد خود اطمینان حاصل كنند، گفت: در صورتی كه در قرارداد های بسته شده میان كارگران و كارفرمایان مشكلی وجود داشته باشد در هنگام ثبت سامانه مورد نظر پیغام خطا می دهد كه تنها در صورت رفع آن می توان مراحل ثبت قراردادها را با موفقیت به پایان رساند.

ابوی با بیان اینكه از سال گذشته تا كنون در نشست های مربوطه به راه اندازی سامانه جامع روابط كار هیچ نماینده ای از كانون عالی انجمن های صنفی كارگران حضور نیافته است، یادآورشد: مدت زمان زیادی برای راه اندازی كامل سامانه جامع روابط كار نیاز است.

برنامه «روی خط اقتصاد» كاری از گروه كشاورزی شبكه رادیویی اقتصاد است كه از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه كنندگی «نازنین كتابچی و حسن سعید كلاهی» با هدف تحلیل و بررسی مهم‌ترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه كردن مخاطبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه كنند.

دسترسی سریع
روی خط اقتصاد