روی خط اقتصاد شنبه الی چهارشنبه از ساعت 19:05 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

روي خط اقتصاد

روانشاد نیا در گفتگو با رادیو اقتصاد: كیفیت ساختمان به مطالبه ملی تبدل شود +صوت

یك عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان بر ضرورت تبدیل كیفیت ساختمان ها به مطالبه ملی از سوی مردم و مسئولان در كشور تاكید كرد.

1396/08/27
|
13:01
|

مهدی روانشاد نیا در برنامه «روی خط اقتصاد» رادیو اقتصاد افزود: مطالبه عمومی زیربنای توسعه كیفی ساخت‌وساز در جامعه است.

وی در ادامه ضمن اشاره به مشكلات جدی در حوزه تشخیص صلاحیت عوامل اجرای كارهای ساختمانی در مملكت اظهارداشت: متاسفانه امروز هركسی با هر تخصصی در صنعت ساختمان حضور دارد.

این عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان سلسله مراتب نظام ساخت و ساز كشور را شامل مهندس، كاردان، معمار تجربی و كارگر فنی عنوان كرد و افزود: این سلسله مراتب در كشور به نوعی دچار بهم ریختگی شده است.

وی همچنین با بیان اینكه در تمامی دنیا كیفیت ساخت و سازها از سوی بیمه ها تضمین می شود، اظهارداشت: بیمه تضمین كیفیت جزء موارد قانونی است كه در مملكت كمتر این مهم مورد توجه قرارمی گیرد.

روانشادنیا اضافه كرد: بیمه گذاران به سبب ذی نفع شدن در صنعت ساختمان برای بازرسی ها هزینه پرداخت و هر ساختمانی را بیمه نمی كنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن بیان 17 زلزله بالای 5.5 ریشتر در طول 15 سال گذشته دركشور افزود: هر زلزله ای كه اتفاق می افتد در مقطع كوتاهی احساسات ملی بر انگیخته، توجهات به صنعت ساختمان و زیرساخت ها جلب و این توجه خیلی زود به بوته فراموشی سپرده می شود.

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان یادآورشد: این فراموشی را در تخلفات ساخت و ساز، در استفاده از مصالح غیر استاندارد، در چانه زدن یك سازنده بدون صلاحیت با مهندس ناظر برای سهل گیری در رعایت ضوابط فنی مقررات ملی ساختمان، در ارجحیت منافع آنی به منافع بلند مدت بهره بردار، در انتخاب ساختمان بر مبنای ظواهر و در ضعف نظام نگهداری و تعمیرات ساختمان ها می توان به وضوح مشاهده كرد.

رئیس شبكه شتاب نگاری زلزله ایران نیز در برنامه «روی خط اقتصاد» رادیو اقتصاد گفت: تجربه زمین لرزه های چند ساله اخیر به ویژه مورموری استان ایلام و كرمانشاه نشان می دهد بلوك های ساختمانی مسكن مهر در برابر زلزله های متوسط و شدید آسیب پذیرند.

اسماعیل فرزانگان افزود: شناسایی نقاط ضعف و موارد و مسائل مرتبط با ایرادهای كه در طراحی، ساخت و اجرای پروژه های ساختمانی مسكن مهر وجود دارد به بهبود وضعیت ساختمان ها كمك شایان توجهی خواهد كرد.

وی اضافه كرد: پرداخت به بحث ایمنی و امكان سنجی مقاومت پروژه های مسكن مهر در برابر زلزله بدون حواشی رسانه ای و با رویكرد علمی در كشور بسیار ضروری به نظر می رسد چرا كه زمین لرزه جدا از تلفات جانی و مالی به مثابه یك آزمایش برای ساخته های دست بشر است.

برنامه «روی خط اقتصاد» كاری از گروه كشاورزی شبكه رادیویی اقتصاد است كه از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه كنندگی «نازنین كتابچی و حسن سعید كلاهی» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه كردن مخاطبان بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه كنند.

دسترسی سریع
روی خط اقتصاد