روی خط اقتصاد شنبه الی چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 55 دقیقه

رادیو اقتصاد

روي خط اقتصاد

دكتر پیمان پاك تامین ذرت و كنجاله سویا تا پایان سال

خرید بیش از یك میلیون تن كنجاله توسط 4كشتی كه در حال تخلیه و ترخیص است نیاز كشور به تامین كنجاله سویا و ذرت تا پایان سال را حل می كند.

1402/08/30
|
07:00
|

دكتر پیمان پاك قائم مقام وزیر جهاد كشاورزی در گفتگو با برنامه روی خط اقتصاد اظهار داشت: در بحث نهاده های دامی با توجه به هماهنگی های بعمل آمده وزارت جهاد كشاورزی با بانك مركزی یكی از مهمترین چالش های تامین نهاده ها كه بر تولید محصولات پروتئینی دام سبك و سنگین، مرغ و تخم مرغ و زنجیره محصولات شیر در كشور بود با تامین ارز حل شد.

دكتر پیمان پاك افزود: در گذشته به دلیل عدم تامین ارز در زمان مناسب جریان مستمر تامین كالا به تاخیر می افتاد و به همین نسبت در بازار محصولات پروتئینی و لبنی با مشكلات عدیده ایی رو برو بودیم كه امسال با همكاری بانك مركزی از منابع كشورهای تركیه و عراق برای تامین نهاده های دام برنامه ریزی خوبی صورت پذیرفت.

وی ذخایر نهاده هایی چون ذرت، جو و دانه های روغنی را كامل اعلام كرد و بیان داشت: در برخی نهاده ها مثل جو با افزایش حجم واردات و تولید داخل و كاهش قیمت جهانی شاهد خرید و فروش این محصول تا 20درصد زیر نرخ مصوب جهاد كشاورزی هستیم.

قائم مقام وزیر جهاد كشاورزی یكی از برنامه های وزارت جهاد كشاورزی را فعال شدن كارخانه های روغن كشی دانست و گفت: با افزایش تقاضا در حوزه جوجه ریزی، افزایش طیور و محدودیت های روغن كشی از دانه ها، وزارت جهاد نسبت به خرید و تسهیلات واردات كنجاله خشك با خرید كنجاله سویا از مبادی متنوع مثل كشورهای هند و تركیه اقدام كرد و با جایگزین شدن كنجاله آفتابگردان ، پنبه دانه و برخی دیگر از نهاده ها از كشورهای اوراسیا، پاكستان به تامین آن در كشور اقدام نموده است.

پیمان پاك تصریح كرد: با خرید بیش از یك میلیون تن كنجاله خشك و خریداری كنجاله های استحصالی داخلی تا پایان سال نگرانی در حوزه تامین ذرت، جو و كنجاله سویا نخواهیم داشت و حجم بارگیری ها برای تامین نیاز داخل افزایش یافته است.

وی اظهار امیدواری كرد به دلیل آب بر بودن دانه های روغنی و ذرت در كنار خودكفایی تولید به كشت فراسرزمینی و همكاری با دیگر كشورها ی همسو در حوزه امنیت غذایی دست یابیم

دسترسی سریع
روی خط اقتصاد