روی خط اقتصاد شنبه الی چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 55 دقیقه

رادیو اقتصاد

روي خط اقتصاد

مهران محرمیان پوشش اعتبارسنجی از 30 درصد به صد درصد افزایش پیدا می‌كند

معاون فناوری های نوین بانك مركزی گفت: مدل جدید اعتبار سنجی بر مبنای الگوریتم هوش مصنوعی تعریف و پیاده سازی شده است؛ در مدل اعتبارسنجی جدید پوشش اعتبارسنجی از 30 درصد به تقریبا 100 درصد افزایش پیدا كرده است.

1402/08/26
|
09:57
|

مهران محرمیان معاون فناوری های نوین بانك مركزی در گفت و گو با «روی خط اقتصاد» اظهار داشت: شركت اعتبار سنجی ایرانیان حدود 10 سال است كه فعالیت خود را آغاز كرده است و الگوریتم های مربوط به اعتبار سنجی توسط این شركت تدوین شده است.

وی یادآور شد: سطح پوشش اعتبار سنجی نسبتا پایین بود و فقط 30 درصد ایرانیان دارای امتیاز اعتباری می شدند و از سوی دیگر دقت این امتیازسنجی حدود 60 درصد بود. به همین دلیل مدل جدید اعتبار سنجی بر مبنای الگوریتم هوش مصنوعی تعریف و پیاده سازی شد.

معاون فناوری های نوین بانك مركزی تصریح كرد: در مدل اعتبارسنجی جدید پوشش اعتبارسنجی از 30 درصد به تقریبا 100 درصد افزایش پیدا كرده است.

با توجه به تاكید بانك مركزی در تسهیل تامین مالی خرد برای شهروندان گفت: این مدل اعتبارسنجی كمك شایانی در پیاده سازی این برنامه بانك مركزی می‌كند.

محرمیان پیاده سازی مدل جدید اعتبارسنجی را از دیگر برنامه‌های بانك مركزی و شبكه بانكی در راستای ارتقا رضایت مردم از خدمات بانكی برشمرد و گفت: اعتبارسنجی حلقه مفقوده تسهیلات خرد است و مدل اعتبار سنجی جدید با اولویت بالا در بانك مركزی در حال پیگیری است.

محرمیان در خصوص سامانه سیاق نیز گفت: با راه اندازی این سامانه امكان مسدودسازی حساب‌های صادركننده چك برگشتی فراهم شده است. همچنین با همكاری قوه قضاییه از طریق این سامانه می ‌توان نسبت به مسدودسازی حساب‌های فرد مقروض پس از حكم قضایی به صورت آنی اقدام كرد.

دسترسی سریع
روی خط اقتصاد